Przegląd lekowy i konsultacje ze specjalistami. Dzień Chorego w opolskim NFZ

4 godzin temu
Fot. Radio Doxa

Polipragmazja, czyli wielolekowość w praktyce. Z okazji Światowego Dnia Chorego opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z Opolską Okręgową Izbą Aptekarską zorganizowali przegląd leków, w trakcie którego można było skonsultować ze specjalistami przyjmowane lekarstwa.

– Co trzeci pacjent po 65 roku życia przyjmuje dziennie więcej niż 5 leków. Warto konsultować przyjmowanie lekarstw ze specjalistami. Od przyszłego kwartału, raz w miesiącu będziemy chcieli takie spotkania w opolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia organizować. Każdy pacjent będzie mógł przynieść listę swoich leków wraz z dawkowaniem i skonsultować to – informuje Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału NFZ.

– Polipragmazja jest przyjmowaniem co najmniej pięciu leków jednocześnie, czasem choćby więcej niż pięciu. Są to leki, jak również suplementy. One też mogą mieć wpływ na leki zalecone przez lekarza. Taka złota zasada dotyczy tego, żeby zawsze lekarstwa popijać wodą. Inne płyny, jak na przykład soki mogą wchodzić w interakcje z lekami. Natomiast pora zażywania jest oznaczona dla wszystkich rodzaju lekarstwa. Zdecydowanie zawsze warto przeczytać ulotkę i stosować się do zaleceń lekarza – mówi Katarzyna Zabłocka-Jaworska, magister farmacji.

– Przeglądy lekowe polegają na wizycie pacjenta u farmaceutów, aby dowiedzieć się, czy poszczególne leki wchodzą w interakcje, jak również, czy jest zasadność ich stosowania. Czasami okazuje się, iż występują takie niekorzystne zjawiska jak przyjmowanie tych samych leków, bo po prostu pacjent nie wiedział, a w rzeczywistości oba leki zawierają tą samą substancję w środku. Może to powodować zwiększone działania niepożądane – wyjaśnia Aleksandra Niedźwiecka, magister farmacji.

– Zabrałem ze sobą na to spotkanie kilka lekarstw, które bierze moja mama. Mam też listę wszystkich leków. Chciałbym skonsultować z fachowcem, żeby wiedzieć jak to faktycznie wygląda, czy może je wszystkie jednocześnie zażywać, czy może one się wzajemnie wykluczają. Chodzi o to, żeby mamie pomóc, a nie szkodzić – opowiada jeden z uczestników akcji.

Poza konsultacjami farmaceutycznymi mieszkańcy regionu mogli skorzystać z kiosku profilaktycznego oraz doradztwa w zakresie profilaktyki oraz programów realizowanych przez NFZ.

Barbara Pawlos, Aleksandra Niedźwiecka, uczestnik akcji:

Dłuższa relacja:
Barbara Pawlos, Aleksandra Niedźwiecka, Katarzyna Zabłocka-Jaworska, uczestnik akcji, pacjenci, Piotr Feusette, Magdalena Kreisner, Marta Szewerda-Koszyk:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału