Od stycznia 2025 roku osoby owdowiałe będą mogły otrzymywać jednocześnie własną emeryturę i część renty po zmarłym małżonku. To rewolucyjna zmiana w systemie świadczeń, która pozwoli na pobieranie pełnego jednego świadczenia i 15% drugiego.
Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce
Warunki otrzymania
Kluczowe jest spełnienie kilku warunków: osiągnięcie wieku emerytalnego, nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed jego osiągnięciem oraz pozostawanie w związku małżeńskim do śmierci współmałżonka. Świadczenie wygasa w przypadku zawarcia nowego małżeństwa.
Perspektywa rozwoju
System będzie ewoluował – od 2027 roku drugie świadczenie wzrośnie z 15% do 25%. Wnioski można składać od 1 stycznia 2025 roku, ale już teraz warto zadbać o przyznanie obu świadczeń.
Nowe rozwiązanie może znacząco poprawić sytuację finansową osób owdowiałych, szczególnie kobiet, które statystycznie żyją dłużej i często mają niższe własne emerytury. To może przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa wśród starszych osób.
Możliwość łączenia świadczeń może wpłynąć na decyzje życiowe osób owdowiałych. Warunek utraty świadczenia przy ponownym małżeństwie może zniechęcać do formalizowania nowych związków, preferując związki nieformalne.
System może też zmienić relacje międzypokoleniowe w rodzinach. Lepsze zabezpieczenie finansowe osób owdowiałych zmniejszy ich zależność od pomocy dzieci, co może wpłynąć na dynamikę rodzinnych relacji.