Przełomowa decyzja Fiskusa oznacza, iż firmy IT będą mogły odliczyć więcej rzeczy, a tym samym zapłacą mniejsze podatki. Interpretacja może mieć istotne znaczenie dla całego sektora IT, który walczy z niedoborem specjalistów.
Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał przełomową interpretację podatkową dla branży IT, uznając większość wydatków na benefity pracownicze za koszty uzyskania przychodu. Decyzja może znacząco wpłynąć na politykę kadrową firm informatycznych.
Szeroki katalog akceptowanych wydatków
W odpowiedzi na zapytanie jednej ze spółek IT, fiskus zaakceptował wliczanie w koszty uzyskania przychodu szerokiego zakresu świadczeń pracowniczych, w tym:
- Produktów spożywczych i napojów w pomieszczeniach socjalnych
- Posiłków i usług cateringowych dla zespołów
- Środków higieny osobistej
- Sprzętu rekreacyjnego i sportowego
- Usług prozdrowotnych, w tym masaży i konsultacji specjalistycznych
- Upominków okolicznościowych i pakietów powitalnych
- Nagród w konkursach firmowych
Uzasadnienie decyzji
Organ podatkowy uznał, iż wydatki te są racjonalnie uzasadnione specyfiką branży IT i mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności pracowników. Skarbówka zgodziła się z argumentacją, iż benefity te pomagają w budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy i zwiększają efektywność pracy, co przekłada się na wyższe przychody firmy.
Jedyne ograniczenie
W interpretacji zakwestionowano jedynie możliwość wliczania w koszty wydatków na alkohol, w tym wino i piwo kraftowe. Zdaniem fiskusa, te produkty nie przyczyniają się do zwiększenia wydajności pracowników ani poprawy atmosfery w firmie.
Możliwość szerszego rozliczania wydatków na benefity pracownicze pozwoli firmom na bardziej konkurencyjne kształtowanie pakietów świadczeń przy jednoczesnej optymalizacji obciążeń podatkowych.