Przewodnicy świętokrzyscy przygotowują się do sezonu turystycznego. Plany na nadchodzące miesiące omówili podczas tradycyjnego spotkania świątecznego na kieleckiej Karczówce. Wydarzenie rozpoczęło się do nabożeństwa z udziałem biskupa Jana Piotrowskiego.
Jak mówi Dominik Kowalski, prezes Zarządu Samorządu Przewodników Świętokrzyskich PTTK, tego typu spotkania mają długą i bogatą tradycję. Jak dodaje region świętokrzyski wciąż ma wiele do zaoferowania i kryje wiele tajemnic.
– Nasze miejsce na ziemi pomiędzy Krakowem, a Warszawą jest niezwykle bogate i różnorodne. choćby przewodniki i publikacje, które powstały w przeszłości, jak i te współczesne nie opisały jeszcze wszystkiego. Przykładem jest m.in. wczesnośredniowieczne grodzisko, które zostało odkryte na terenie gminy Nowiny. Nie tak dawno archeolog Waldemar Gliński, również przewodniki świętokrzyski, odkrył na zamku w Chęcinach pierwszą wieżę tzw. Wacławową. Wiele tego typu historii pozostało do sprawdzenia i opowiedzenia. Wszystkich, którzy chcą pójść w ślady przewodników, zapraszamy na kursy, które regularnie organizujemy – dodaje.
Organizatorem sobotniego spotkania było kieleckie Koło Przewodników Świętokrzyskich PTTK Bartek. Jak mów jego prezes Marcin Sołtys, tradycyjne spotkanie opłatkowe na Karczówce, to istotny element społeczności przewodników w regionie. Podkreśla, iż praca przewodnika to wyjątkowa misja.
– Zawsze chciałem być przewodnikiem, to dla mnie spełnienie marzeń. W tej pracy nie brakuje wyzwań, jednym z nich zawsze jest kontakt z drugim człowiekiem, czasami jest on trudny, czasami jest piękny. W naszej pracy zdarzają się różne, również nietypowe sytuacje, zawsze staramy się z nich wybrnąć. Największą nagrodą dla nas jest to, gdy na zakończenie ludzie nam dziękują – podkreśla.
Spotkania opłatkowe przewodników świętokrzyskich mają 35. letnią historię. Ryszard Woszczyński nestor przewodników PTTK w Kielcach, przypomina, iż pierwsze z nich odbyło się w prywatnym domu, z obawy przed ewentualnymi represjami władz komunistycznych. Następnie uroczystości cyklicznie odbywały się w Domu Księży Emerytów, aby później przenieść się na Karczówkę.
Ryszard Woszczyński zwraca także uwagę, iż tytuł honorowego przewodnika świętokrzyskiego otrzymał choćby papież Jan Paweł II. – Kieleckie koło było drugim w Polsce, które wręczyło papieżowi tytuł honorowego przewodnika. Stało się to w 1991 roku, na oczach pół miliona wiernych podczas pielgrzymki Ojca Świętego i mszy na lotnisku w Masłowie. – wspomina.
Na przestrzeni ostatnich 50. lat funkcję przewodników świętokrzyskich pełniło ponad 2 tys. osób.