Jakich suplementów i leków nie można łączyć ze sobą? W jaki sposób włączyć do leczenia nowy preparat? Które leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą pracownicy aptek, którzy będą bezpłatnie pomagać pacjentom w ramach Opieki Farmaceutycznej. Pomysł jest wdrażany m.in w województwie lubuskim.
W czasie pandemii farmaceuci wykonywali wymazy w kierunku covid-19, a także szczepili chętnych. Teraz ta oferta ma się poszerzyć. – Proponujemy tak zwany przegląd lekowy – mówi Daria Wielogórska – Rutka, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Zielonej Górze.
Jak podkreśla Daria Wielogórska – Rutka to lekarz, a nie farmaceuta leczy pacjenta. Do lekarza prowadzącego może trafić jednak informacja, iż niektóre z leków zaproponowanych przez różnych specjalistów się dublują. Nową inicjatywą są także spotkania z pacjentem w przypadku zapisania mu nowego leku.
– Farmaceuta będzie mógł porozmawiać o sposobach aplikacji medykamentu, rozwieje także wątpliwości – dodaje Wielogórska – Rutka.
Wprowadzenie dodatkowych usług w aptece ma odciążyć lekarza. – Farmaceuta będzie pomagał zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi – dodaje Wielogórska – Rutka.
Aktualnie z przeglądu lekowego można skorzystać m.in podczas piątków z farmaceutą, jakie realizowane są w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze i Gorzowie.
Polecamy
NFZ zaprasza na konsultacje z terapeutą
Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze stawia na zdrowie psychiczne mieszkańców regionu. Od 21. marca w siedzibie instytucji...
Czytaj więcej