Zakończył się pierwszy etap prac przy przystankach wiedeńskich na ul. Sienkiewicza. Dwa perony zostały wyniesione przy skrzyżowaniu z ul. Górnickiego. niedługo powstaną też takie przy skrzyżowaniu z ul. Piastowską. Ale to nie wszystko.
Przystanek wiedeński polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika.
- We Wrocławiu mamy kilkanaście przystanków wiedeńskich i podniesionych peronów. A powstaną kolejne. To jest realizacja naszej deklaracji sprzed paru lat, by miasto było „łatwiejsze w użyciu”, bardziej dostępne dla seniorów czy ludzi z niepełnosprawnościami. To nie tylko przystanki wiedeńskie, ale też takie projektowanie linii i tras, by jak najwięcej osób miało przystanek w odległości 350 m od domu - podkreśla prezydent Jacek Sutryk.
Wzdłuż ul. Sienkiewicza występuje historyczna oraz współczesna zabudowa wielorodzinna. Blisko jest też węzeł przesiadkowy na rondzie Reagana, campus uniwersytecki oraz galeria handlowa, co wzmaga ruch pasażerski.
W listopadzie rozpoczęła się budowa dwóch z sześciu przystanków wiedeńskich w obrębie ul. Sienkiewicza. - Wyniesienie jezdni nie tylko ułatwia wsiadanie do tramwajów, ale wielu osobom, zwłaszcza starszym czy z niepełnosprawnościami, w ogóle umożliwia skorzystanie z komunikacji zbiorowej - mówi Anna Szmigiel-Franz, Oficerka Piesza Wrocławia.
W ramach inwestycji przy Sienkiewicza nie tylko podniesiony został poziom jezdni. Prace obejmowały także przebudowę chodników, modernizację systemu odwodnienia, instalację nowoczesnego oświetlenia, budowę brakujących odcinków miejskich kanałów technologicznych. Na peronach zamontowane zostały też tablice dynamicznej informacji pasażerskiej.
- Drugi etap planujemy rozpocząć 3 lutego. Przebudujemy cztery perony w obrębie skrzyżowania z ul. Piastowską - zapowiada Tomasz Staruchowicz ze ZDiUM-u. Pasażerowie będą korzystać wówczas z przystanków tymczasowych, a kierowcy samochodów pojadą torowiskiem.
Prace wykonuje firma ROTOMAT, ich koszt to ok. 4,4 mln zł.
W sumie we Wrocławiu mamy kilkanaście przystanków wiedeńskich: na ul. Traugutta (2), Piłsudskiego (1), Hubskiej ( 4), Krupniczej (2), Trzebnickiej (2), Pomorskiej (2), mostach Pomorskich (2) i na Grabiszyńskiej (4). Podniesiony przystanek jest również na Jedności Narodowej (przy skrz. z Oleśnicką). Wyniesione przystanki tramwajowe będą także na pl. Teatralnym przy Operze i na ul. Szewskiej (przystanki "Oławska", "Wita Stwosza", "Uniwersytecka"). Prace właśnie ruszyły.