![](https://rc.fm/files/styles/thumbnail/public/artykul_polityczny/160617/szpital_ostrow.jpg?itok=4tvBJePv)
Szpital w Ostrowie z największą w Wielkopolsce, po placówkach poznańskich, liczbą przyjętych porodów. W ogłoszonym niedawno rankingu wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia ostrowski oddział porodowy zajął czwarte miejsce w regionie.
W 2024 roku w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim przyszło na świat 1 403 dzieci. To dużo, ale o 163 mniej, niż rok wcześniej.
Ta tendencja spadkowa utrzymała się zdecydowanej większości szpitali w regionie. Tylko cztery placówki w Wielkopolsce odnotowały wzrost liczby porodów.
Znacząco wzrosła za to liczba znieczuleń zewnątrzoponowych. Jednak w Ostrowie Wielkopolskim, na wspomniane 1403 porody, w zeszłym roku znieczulenie przy porodach naturalnych zastosowano tylko 5 razy.
Jeśli chodzi o południe regionu, po szpitalu w Ostrowie, panie najchętniej wybierały na miejsce porodu placówki w Pleszewskim Centrum Medycznym - 818 urodzeń oraz w Wojewódzkim Szpital Zespolonym w Kaliszu, gdzie odnotowano 474 porody. Na dalszych miejscach rankingu NFZ znalazły się szpitale w Kępnie, Krotoszynie, Jarocinie, Ostrzeszowie.
Jak co roku, najwięcej porodów odnotowano w szpitalach poznańskich. Najwięcej, bo 4 832 porody przyjęto w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Polnej. 2 141 porodów przyjął Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nad Matką i Dzieckiem, a 1 553 dzieci przyszło na świat w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei.
Autor:
![](https://rc.fm/files/faktywarteuwagi.gif)