Ranking wielkopolskich porodówek. Wyniki mogą zaskoczyć

3 godzin temu

Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała ranking wielkopolskich porodówek, które zostały najwyżej ocenione przez pacjentki. W zestawieniu ze statystkami Narodowego Funduszu Zdrowia, które wskazują, które szpitale oferują najwięcej znieczuleń zewnątrzoponowych, wyniki rankingu mogą zadziwiać.

Fundacja Rodzić po Ludzku ogłosiła właśnie wyniki rankingu, w którym wskazane zostały te porodówki, które w 2024 r. choć raz znalazły się w „TOP3 województwa” w Rankingu Szpitali „Gdzie Rodzić po Ludzku”, uzyskując ocenę minimum 75/100.

Wśród wyróżnionych nie zabrakło również szpitali z Wielkopolski. Na pierwszym miejscu w TOP3 znalazł się Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Szamotuły, który uzyskał wynik 77,108 na 100 możliwych do uzyskania punktów.

Drugi w tabeli był Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie z wynikiem 76,122 pkt.

Podium zamyka Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance. Jego wynik to 75,039 pkt.

Zaledwie krok poza podium znalazło się Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. Uzyskało 74,794 pkt.

Tabela się odwróciła?

4 lutego opublikowaliśmy na naszym portalu statystyki podane przez NFZ, w których wskazaliśmy, które szpitale z województwa wielkopolskiego mogą pochwalić się największą liczbą podanych znieczuleń zewnątrzoponowych. W Wielkopolsce najwięcej znieczuleń zastosowano kolejno:

  1. w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej Nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (312)
  2. w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (274)
  3. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Dr Romana Ostrzyckiego w Koninie (142).

Co ciekawe, szpitale, które w 2024 r. zostały wyróżnione przez pacjentki w rankingu fundacji Rodzić po Ludzku, w tej klasyfikacji uplasowały się na niskich pozycjach.

SPZOZ w Szamotułach przez cały rok zastosował znieczulenie zewnątrzoponowe zaledwie raz. SPZOZ w Międzychodzie ani razu, a szpital w Trzciance 6 razy. Placówka w Ostrzeszowie, także wymieniona w rankingu (jako czwarta), również nie zastosowała znieczulenia ani razu.

Skąd ta dysproporcja?

W rankingu Rodzić po Ludzku kobiety oceniały porodówki m.in. za spełnianie Standardu Opieki Okołoporodowej i tworzenie warunków przyjaznych kobietom. Jak widać, znieczulenie to nie wszystko. Nie zastąpi ono empatii personelu i podejścia do rodzącej oraz jej dziecka w trakcie porodu oraz bezpośrednio po nim. Wyróżnionym szpitalom gratulujemy.

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału