Remont na ostatniej prostej

1 tydzień temu
Siedziba Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku jest coraz bliżej ponownego otwarcia.

Budynek, w którym mieści się PSONI, wybudowano w latach 60. Samo stowarzyszenie działa w nim od 1991 roku, prowadząc Dzienne Centrum Aktywności, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Przez lata miasto, będące właścicielem obiektu, dbało o to, by był utrzymany w jak najlepszej kondycji. Ocieplono go, wstawiono nowe okna, wymieniono ogrodzenie, zrobiono podjazd. Upływu czasu nie da się jednak oszukać i liczący ponad 80 lat budynek wymagał kompleksowego remontu, by stał się w pełni funkcjonalny oraz zapewnił wsparcie osobom z niepełnosprawnościami.

– Cieszymy się z tego remontu i nie możemy doczekać się nowych pomieszczeń. Te, z których dotąd korzystaliśmy, były już za małe. Dzięki remontowi poprawią się nasze warunki lokalowe. Będziemy w stanie przyjąć kolejne osoby – mówi Iwona Ratajczak, przewodnicząca zarządu PSONI Koło w Świdniku.

W 2022 roku miasto pozyskało na przebudowę 4 mln zł z II edycji „Rządowego Funduszu Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych”. Inwestycja ruszyła wiosną 2024 roku, a podjęła się jej świdnicka firma Usługi Remontowo-Budowlane REM-GUZ Marcin Guz.

– To inwestycja, która była bardzo potrzebna ze względu na komfort osób korzystających na co dzień z usług Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Stowarzyszenie wykonuje niezwykle istotną pracę, dlatego cieszę się, iż pozyskaliśmy dofinansowanie na remont. Mam nadzieję, iż po jego zakończeniu warunki działalności będą jeszcze lepsze, a budynek będzie służył mieszkańcom przez kolejne lata – dodaje burmistrz Marcin Dmowski.

Zadanie nie było łatwe. W ramach inwestycji przeprowadzono remont i rozbudowę istniejącego budynku o nową, dwukondygnacyjną część, przebudowę i nadbudowę już istniejącego fragmentu oraz instalacji wewnętrznych. Nowa część budynku została wyposażona w wentylację i klimatyzację. By obiekt był w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami na pierwszym piętrze umieszczono sale rehabilitacyjną i konferencyjną. Zainstalowano także windę. Inwestycja objęła również wymianę zdegradowanych instalacji wewnętrznych, przebudowę przyłączy kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przyłącza wodociągowego, oświetlenia zewnętrznego, infrastruktury drogowej, zagospodarowanie zieleni oraz częściową wymianę ogrodzenia. W ramach inwestycji planowany był również remont piwnic, pomieszczeń pracowni oraz dachu. Wykonawca miał także poszerzyć zjazd z ul. Kościuszki.

Wygląda na to, iż inwestycja jest już na ostatniej prostej. Jak informuje Urząd Miasta, w tej chwili wykonywane są powłoki malarskie, w pomieszczeniach układane są gresy. Trwa biały montaż, zabudowa elementów instalacyjnych oraz prace wykończeniowe. Rozpoczęto także prace brukarskie.

Idź do oryginalnego materiału