
Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą remontu
Przebudowę sfinansuje w głównej mierze samorząd województwa mazowieckiego, który przeznaczył na ten cel 23.6 mln zł. Dzisiaj w szpitalu podpisano umowę z wykonawcą prac, firmą Arbud Inwvment z Radomia.
– Oddział ma już swoje lata, więc gruntowny i kompleksowy remont jest koniecznością. Inwestycja zakłada też zakup wyposażenia i nowoczesnego sprzętu. To ważne, aby mieszkanki naszego regionu, które wybierają ten szpital, czuły się bezpiecznie i komfortowo – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Prace obejmą przebudowę traktu porodowego, nadbudowę klatki schodowej oraz rozbudowę o schody zewnętrzne, a także modernizację oddziału ginekologicznego i fragmentu II piętra budynku.
Więcej komfortu i intymności
Największą przemianę przejdzie trakt porodowy. Z ogólnej czterostanowiskowej sali porodowej zostaną wydzielone dwie niezależne z własnymi węzłami sanitarnymi. Przy salach porodowych zostanie utworzone pomieszczenie nadzoru pacjenta oraz dyżurka położnych. Powstanie też pięć sal porodowych oraz sala cięcia cesarskiego wraz z pomieszczeniem przygotowawczym – łazienką, myjnią lekarzy, sterylizacji oraz resuscytacji noworodka. Przy salach porodowych będą łazienki z wanną lub prysznicem. Dodatkowo stworzone zostaną dwie sale przedporodowe i dwie sale poporodowe, każda z łazienką.
– Nasz szpital jest otwarty na potrzeby kobiet na każdym etapie ich życia. Modernizacja oddziału pozwoli zapewnić przyszłym mamom i ich rodzinom intymność. Poprawią się też warunki hospitalizacji i rekonwalescencji kobiet wymagających leczenia ginekologicznego, ale też warunki pracy całego zespołu medycznego – zapewnia prezes zarządu szpitala Bożenna Pacholczak. Jak dodaje, deczyja o remoncie, to także odpowiedź na rosnące wymagania pacjentek.
Coraz więcej dzieci
- Trudno znaleźć dzisiaj ludzi szczęśliwszych od nas. Coś, co planowaliśmy od dawna, zaczyna się. Tworzymy miejsce godne XXI wieku, gdzie sprzęt będzie, ale nie będzie dominował. To będzie miejsce intymne, stworzymy pacjentkom warunki do godnego porodu. Takie, żeby chciały do nas przyjść. Taka idea nam przyświecała, kiedy tworzyliśmy projekt, który będzie realizowany - mówi dr nauk med. Leszek Gmyrek, kierownik oddziału.
Zaznacza, iż personel medyczny dołoży wszelkich starań, by okres przejściowy na oddziale przebiegał bezboleśnie. - Mogę przyrzec, iż żadna pacjentka, która będzie rodzić w tym czasie, nie zauważy tego, iż tutaj odbywa się remont. Stworzyliśmy takie miejsce do cięć cesarskich i porodu, iż żadna pani, gdyby nie wiedziała, nie zwróci uwagi, iż przebiegają tu jakieś roboty. Żadnych hałasów, czy odgłosów - zaznacza.
Rocznie na oddziale hospitalizowanych jest około 3 tys.800. pacjentek, a w 2024 r. na świat przyszło aż 1104 dzieci. - To znacznie więcej niż w latach poprzednich. Jesteśmy jedynym "marszałkowskim" szpitalem, gdzie liczba porodów wzrosła - cieszą się w placówce na Józefowie.
Bożena Dobrzyńska
Wizualizacje: MSS Radom