220 placówek oświatowych w Poznaniu przeszło w ostatnim czasie modernizacje i remonty. Teraz, po wakacjach, otworzą swoje mury dla uczniów.
Przerwa wakacyjna jest dla szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych najlepszym czasem na prace remontowe i budowlane. Nie trzeba wówczas szukać zastępczych sal lekcyjnych w miejsce tych, które są remontowane. Wraz z końcem wakacji przyszedł czas podsumowania ostatnich prac modernizacyjnych w poznańskich placówkach. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego głos w tej kwestii zabrali: Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania oraz Marek Sternalski, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania.
Co ważne, mowa tu nie tylko o widocznych gołym okiem remontach np. klas czy sal gimnastycznych, ale też takich działaniach jak np. renowacja przedszkolnego placu zabaw, naprawa dachu, modernizacja kotłowni czy wymiana instalacji elektrycznej.
Inwestycje kosztują
Największe inwestycje w Poznaniu to te, które wciąż realizowane są i realizowane są przez Poznańskie Inwestycje Miejskie.
– Do jednej z największych inwestycji w ostatnim czasie zaliczyć można budowę szkoły na Strzeszynie. Zakończyła się też przebudowa Szkoły Podstawowej nr 68 na os. Jana III Sobieskiego. Realizowanych jest jednak też wiele projektów modernizacyjnych o wartości kilkuset tysięcy złotych, m.in. w Szkole Podstawowej nr 51 na Chartowie i Szkole Podstawowej nr 66 na os. Przyjaźni. Skończyliśmy też 10 kompleksowych modernizacji boisk szkolnych – mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.
Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania zaznaczył też, iż wiele jest prac, które są kosztowne, a na pierwszy rzut oka niewidoczne.
– Zwykła modernizacja przedszkolnego placu zabaw to ponad 100 tys. złotych – dodał Foligowski.
W tym roku na remonty w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych (jak np. domy kultury, bursy szkolne, ogrody jordanowskie czy poradnie psychologiczno-pedagogiczne) zostanie przeznaczonych 19 mln złotych. Na inwestycje wykorzystane zostaną niemal 132 mln zł. Do tego doliczyć należy jeszcze kwoty z grantów (804 tys. zł), a także środki z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (prawie 5,5 mln zł). Suma przeznaczona na tegoroczne remonty przewyższa zeszłoroczną o ok. 18,2 mln zł.