W Krakowie pełną parą ruszyła realizacja dwóch programów asystenckich: „Asystent osoby z niepełnosprawnością” (realizowany ze środków MRiPS) oraz „Dajemy moc” (ze środków PFRON). Rozpoczynamy wspólnie niezwykle istotną i potrzebną inicjatywę, której celem jest realne wsparcie osób z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu, wzmocnienie ich niezależności oraz jakości życia.
Do pierwszego programu zaprosiliśmy 60 uczestników z powiatu krakowskiego, do drugiego – 110 osób z całej Małopolski.
Programy zakładają przypisanie do każdego z uczestników jego asystenta, który w ramach godzin przyznanych uczestnikowi realizuje swoje zadania polegające m.in. na towarzyszeniu podopiecznemu w wyjściach z domu, asystowaniu w załatwianiu sprawach urzędowych i zdrowotnych oraz na pomocy w czynnościach codziennych.
Jednak praca asystenta to o wiele więcej. Między podopiecznymi a asystentami tworzą się więzi i relacje, których nie da się przełożyć jedynie na czas pracy.
Nasi asystenci to wspaniali ludzie, empatyczni i odpowiedzialni za swoich podopiecznych, którymi się opiekują i świętują ich i własne uroczystości. Mamy więc wspaniałe historie ze wspólnego celebrowania urodzin (nawet tych setnych ! – jak Pani Reginy czy Pana Andrzeja), kiedy asystent Pan Wiesław robi dla Pani Ewy foto album z ich wspólnych wyjść.
Mamy relacje ze wspólnych wycieczek, wyjść na basen, czy świętowania Dnia dziecka (kiedy Pani Natalia mówi do swojej asystentki Valerii – „ty jesteś dla mnie jak córcia”). Mamy również długoletnie przyjaźnie jak ta datowana od 2022 między asystentką Panią Oksaną, a rodziną Pani Marii- gdzie każda ze stron pomogła i pomaga drugiej. Mamy również wzruszenia wynikające z pierwszego spaceru po długim czasie spędzonym w domu (Pani Mariia i Pani Janina).
Łączymy pokolenia i narodowości – nasi asystenci to zarówno osoby czynne zawodowo, jak i emeryci i młodzi ludzie – studenci, którzy biorą pod opiekę osoby, z pokolenia ich dziadków. Wielu naszych asystentów to osoby z Ukrainy, które pomagając innym budują swoje nowe życie w nowym kraju. W obu projektach mamy już zatrudnionych przeszło 140 asystentów!
Praca asystenta to również ciężka praca z osobami leżącymi, demencyjnymi, niezdolnymi do samodzielnej egzystencji. Praca wymagająca dużej siły fizycznej i odporności psychicznej. Mając świadomość tych wyzwań, z którymi codziennie mierzą się nasi asystenci 4 lipca zorganizowaliśmy dla nich pierwsze warsztaty „Asystenci dla asystentów”. Było to spotkanie, podczas którego asystenci we własnym gronie mogli porozmawiać o ważnych dla nich tematach i wyzwaniach, tworząc dla siebie grupę wsparcia i mentoring. Powstało kilka grup dyskusyjnych zebranych wokół takich tematów jak motywacja, trudne sytuacje i współpraca. W czasie warsztatu wypracowane zostały konkretne pomysły do wdrożenia w pracę asystentów. Na zakończenie asystenci wykorzystując metafory opisywali swoją pracę. Wysłuchaliśmy pięknych historii mówiących o tym, czym jest pomaganie i praca z ludźmi.
Rola asystentów w projektach pomocowych jest nie do przecenienia. To dzięki Ich zaangażowaniu, empatii i profesjonalizmowi możemy budować rzeczywistość, w której każdy człowiek – niezależnie od ograniczeń – ma szansę na aktywne i godne życie.