
Na 3 193 uczniów świdnickich szkół podstawowych w kampanii „Rowerowa Wiosna w Świdniku” bierze udział 1 683. Wykonano już 6 611 przejazdów rowerami, hulajnogami, deskorolkami oraz rolkami.
Celem akcji, którą zainicjowano 5 maja, jest promowanie bezpiecznego poruszania się po mieście i codziennej aktywności fizycznej wśród uczniów klas I-VIII szkół podstawowych. Dzieci i młodzież, poprzez zabawę połączoną z elementami współzawodnictwa, przyswajają dobre i zdrowe nawyki, które, jak zakładają organizatorzy, utrzymają się również po zakończeniu kampanii. Zajęcia teoretyczne przygotowują ich do jazdy w ruchu drogowym i poszerzają wiedzę o bezpiecznym i ekologicznym dojeżdżaniu do szkół. Natomiast podczas zajęć w terenie uczą się jak bezpiecznie i zgodnie z obowiązującym prawem poruszać się po ścieżkach rowerowych oraz tam gdzie ich nie ma, czyli po drogach. Na podstawie konkretnych miejsc poznają najczęściej spotykane w ruchu samochodowym zagrożenia oraz sposoby ich unikania.
Uczniowie biorą również udział w konkursie. Polega na zbieraniu naklejek, które uczestnik otrzymuje za każdy przyjazd do szkoły ekologicznym środkiem transportu – rowerem, hulajnogą, deskorolką, na rolkach. Jedną wkleja do swojego dzienniczka rowerowego, drugą na plakat klasowy. Ci, którzy drogę do szkoły pokonają w ten sposób najwięcej razy, otrzymają atrakcyjne nagrody. Docenione zostaną również najbardziej aktywne rowerowo szkoły, a dla wyróżniających się klas przewidziano wejściówki do obiektów sportowych i kulturalnych. Konkurs potrwa do 30 maja.
Pod wielkim wrażeniem popularności komunikacji rowerowej, zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej, byli pełnomocnik ministra infrastruktury do spraw rozwoju ruchu rowerowego Piotr Kalisz oraz prezes Federacji Rowerowej Tadeusz Mirski, którzy odwiedzili Świdnik. Wskazywali iż wybudowana sieć ścieżek rowerowych, która zapewnia dojazd do najważniejszych punktów w naszym mieście oraz liczba rowerów pod szkołami tego dnia wskazała iż jedna czwarta dzieci dojechała nimi na lekcje. To dowodzi, iż Świdnik jest dobrym miastem do jeżdżenia rowerem.
Pozostają wyzwania, takie jak poprawienie nawierzchni ścieżek rowerowych na ul. Niepodległości oraz Wyszyńskiego. Ostatnio zmieniono nawierzchnię ścieżki rowerowej na Wojska Polskiego z kostki brukowej na bitumiczną. Brakuję jeszcze łącznika od skrzyżowania Niepodległości – Kosynierów w stronę SP7, co jest związane z problemami prawnymi. Samorządy czekają na specustawę rowerową która dałaby możliwość budowy infrastruktury rowerowej poza pasem drogowym.
Nie zmienia to faktu, iż jesteśmy drugim miastem w województwie lubelskim które zaczęło inwestować w rowerzystów ćwierć wieku temu. Rozwinięta siec infrastruktury rowerowej, licząca już 30 kilometrów, zachęca dzieci do docierania rowerem do szkoły, a dorosłych do codziennej jazdy do pracy i po zakupy.