
PODKARPACIE. Wraz z nadejściem wiosny na ulice wyjeżdża wielu rowerzystów. Dla jednych jazda na rowerze to forma rekreacji i aktywnego spędzania czasu, dla innych – codzienny środek transportu. Niezależnie od tego, w jakim celu korzystamy z roweru, powinniśmy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu naszego jednośladu.
Rowerzyści zaliczają się do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, iż w przeciwieństwie do kierowców samochodów nie są chronieni karoserią, pasami bezpieczeństwa ani poduszkami powietrznymi. Choć rowerzyści mają takie same prawa jak inni uczestnicy ruchu, to w konfrontacji z pojazdami są całkowicie bezbronni. Wypadki z ich udziałem mogą mieć poważne konsekwencje.
Dlatego warto pamiętać, iż bezpieczeństwo rowerzystów zależy zarówno od ich zachowania i przestrzegania przepisów drogowych, jak i od adekwatnego wyposażenia roweru. Zanim wyruszymy w trasę, warto sprawdzić, czy nasz rower spełnia wymagane normy.
Każdy rower powinien być wyposażony w:
oświetlenie przednie – światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające), oświetlenie tylne – światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające), co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
Choć kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, warto je stosować. Kask chroni głowę w razie upadku, a kamizelka i elementy odblaskowe zwiększają widoczność na drodze, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty.
Osoba jadąca na rowerze powinna korzystać z:
drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza, drogi dla pieszych i rowerów – pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania pierwszeństwa pieszym.
Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, ale tylko na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Kierującemu rowerem zabrania się:
jazdy obok innego uczestnika ruchu (wyjątek: dopuszcza się jazdę obok innego rowerzysty, jeżeli nie utrudnia to ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu), jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na pedałach lub podnóżkach, czepiania się pojazdów.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
opiekuje się dzieckiem do lat 10, które również jedzie rowerem, szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m, a na jezdni dozwolona prędkość pojazdów przekracza 50 km/h i brakuje drogi dla rowerów, warunki pogodowe (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, mgła) zagrażają jego bezpieczeństwu na jezdni.
W takich sytuacjach rowerzysta musi jednak jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Uwaga! Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych – powinien zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy:
przejście jest połączone z przejazdem dla rowerów – wówczas rowerzysta może przejechać, zachowując szczególną ostrożność. dzieci do 10. roku życia, kierujące rowerem, są traktowane jak piesi, co oznacza, iż mogą poruszać się po chodniku oraz przejeżdżać przez przejście dla pieszych bez konieczności schodzenia z roweru. Warto jednak, aby w takich sytuacjach znajdowały się pod opieką osoby dorosłej, która zadba o ich bezpieczeństwo.
Na bezpieczeństwo rowerzystów wpływa wiele czynników – pora dnia, warunki pogodowe oraz zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Najważniejsze jednak są rozwaga i stosowanie się do przepisów. Każdy rowerzysta powinien zachować zasadę ograniczonego zaufania i przewidywać potencjalnie niebezpieczne sytuacje.
Apelujemy do wszystkich – jedźcie bezpiecznie!
fot. pixabay.com
Policja Podkarpacka