W 2022 roku szpital Jurasza otrzymał 300 milionów złotych z Funduszu Medycznego na budowę Centrum Leczenia Dzieci. Na jakim etapie jest wielka inwestycja?
– Śmiało mogę powiedzieć, iż to jest wyjątkowy, a wręcz historyczny dzień – mówił 3 października 2022 roku podczas konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim ówczesny przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos. Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy otrzymał bowiem 296 milionów z Funduszu Medycznego na budowę Centrum Leczenia Dzieci. Nowy obiekt, którego realizację zaplanowano przy ulicy Skłodowskiej-Curie, w miejscu budynków technicznych położonych między budynkiem łóżkowym a patomorfologią ma stać się nową siedzibą klinik, poradni i oddziałów dziecięcych funkcjonujących w „Juraszu”.
Centrum Leczenia Dzieci powstanie w siedmiokondygnacyjnym (jedna kondygnacja jest podziemna) obiekcie o powierzchni użytkowej wynoszącej 14 tysięcy mkw.; zostanie też wyposażony w zakupiony specjalnie na ten cel sprzęt i aparaturę medyczną – m.in. rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, aparaty RTG i USG, systemy monitorowania funkcji życiowych, defibrylatory, respiratory czy inkubatory.
– Poprawią się również warunki pobytu w szpitalu – pacjenci będą mieli do dyspozycji klimatyzowane, maksymalnie dwuosobowe pokoje z łazienkami i przestrzenią dla rodziców/opiekunów, przestronne części wspólne np. świetlice, pomieszczenia socjalne itp. – informował dwa lata temu „Jurasz” Po roku od przyznania 300-milionowego dofinansowania wówczas poseł, a dziś radny miasta Jan Szopiński alarmował, że przez cały czas nie podpisano umowy na realizację inwestycji.
Ministerstwo Zdrowia, reagując na słowa Szopińskiego, tłumaczyło się, iż wszystkie projekty z dofinansowaniem były „przedmiotem intensywnych uzgodnień ministerstwa ze szpitalami i instytucjami badawczymi”. Zapowiadano wówczas, iż zgłoszenie zadania w Bydgoszczy do wykazu prac legislacyjnych „nie jest zagrożone i najprawdopodobniej odbędzie się w pierwszej połowie października 2023 roku”. Formalności zostały dopełnione i 7 sierpnia ogłoszono przetarg na wykonanie prac budowlanych w formie „zaprojektuj – buduj – wyposaż”. W międzyczasie nastąpiło odwołanie jednego z uczestników do Krajowej Izby Odwoławczej; oferty poznaliśmy zatem w listopadzie.
Najtańszą propozycję cenową przedstawiło konsorcjum bydgoskiej firmy Ebud i warszawskiego Erbudu (198 milionów złotych), Budimex wycenił prace na 210 milionów, a o dwa miliony więcej proponuje konsorcjum Adamietz Polska i Adamietz Warszawa. Wyceny Strabagu (221 milionów) i Porru (230 milionów) są już znacznie wyższe; najdroższą ofertę przedstawiła spółka Tronus (261 milionów). w tej chwili wciąż trwa analiza złożonych dokumentów. Po podpisaniu umowy, wybrana firma będzie mieć trzy lata na oddanie inwestycji do użytku.
Centrum Leczenia Dzieci nie wystarczy Collegium Medicum?
Niezależnie od powstania, według obecnego prorektora Collegium Medicum prof. Dariusza Grzanki Centrum Leczenia Dzieci nie jest w stanie spełnić potrzeb uczelni dotyczących kształcenia pediatrów – podczas październikowej sesji rady miasta prosił on o wsparcie prezydenta Rafała Bruskiego i radnych, by – parafrazując słowa prezydenta – szpital dziecięcy znów wpuścił studentów CM do „swojego królestwa”. Radni na listopadowej sesji przyjęli stosowny apel do zarządzającego placówką przy Chodkiewicza samorządu województwa. Interpelację w tej sprawie wystosował radny sejmiku Jarosław Wenderlich.
– Szpital nie realizuje i nie jest zainteresowany realizacją celów dydaktycznych na rzecz Collegium Medicum. Szpital skupia się na realizacji swoich licznych obowiązków diagnostyczno-leczniczych oraz na prowadzeniu na szeroką skalę szkolenia podyplomowego w różnych zawodach medycznych – stwierdził dyrektor Edward Hartwich, cytowany w odpowiedzi wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Reakcja na pismo Wenderlicha nie spodobała się prezydentowi Bruskiemu, który w piśmie do wicemarszałka – ale w roli prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy – podkreślił, iż postawa Ostrowskiego jest sprzeczna ze statutem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, które „zrzesza osoby zainteresowane rozwojem Bydgoszczy”. Ten ripostował, iż prezydenta „zaślepia retoryka konfrontacji”.
Przypomnijmy, iż przed ogłoszeniem budowy Centrum Leczenia Dzieci Collegium Medicum przed pięcioma laty kreśliło ambitne plany rozwoju swojej bazy naukowo-dydaktycznej. Wówczas jednostka UMK w Toruniu rozstrzygnęła konkurs na koncepcję zabudowy terenu w obrębie szpitala Jurasza: architekci mieli zaprojektować wizję m.in. centrum dydaktyczno-kongresowego z funkcją hotelu, symetrycznych obiektów pełniących funkcję reprezentacyjną głównego wjazdu na teren kompleksu szpitala czy zachodniego skrzydła „Jurasza”. Propozycje zaprezentowano na wystawie, ale w najbliższych latach jedyną inwestycją na Bielawach będzie Centrum Leczenia Dzieci. Obok lecznicy nie powstała też zapowiadana jako „najszybsza do realizacji” hala sportowa; w tej chwili CM buduje nowy obiekt sportowy na terenie przy ulicy Świętojańskiej.