Rozmowy o szpitalach

2 dni temu

Współpraca z władzami wojewódzkimi to jeden z ważniejszych aspektów pracy samorządowej. Jest ona niezbędna nie tylko do budowania pozytywnego wizerunku naszej małej ojczyzny, ale przede wszystkim do efektywnego działania na rzecz mieszkańców. Dlatego też starosta czarnkowsko – trzcianecki zaprosił przedstawicieli Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na spotkanie dotyczące przyszłości szpitali prowadzonych przez powiat.

Spotkanie odbyło się w dniu dzisiejszym w budynku starostwa Powiatowego w Czarnkowie. Chwilę przed 12.00 do Sali Konferencyjnej przybyli zaproszeni goście: posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Maria Małgorzata Janyska, Wicewojewoda Wielkopolski – Jarosław Maciejewski, Liwia Polcyn – Nowak - dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, przedstawiciele miast Czarnkowa i Trzcianki, gminy Czarnków oraz szpitali powiatowych. Zostały na nim przedstawione struktury Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpitala im. dr. Ryszarda Surmy w Czarnkowie oraz Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Trzciance oraz możliwości ich profilowania. „Dzisiejsze spotkanie to przede wszystkim możliwość dyskusji. Dyskusji, która pozwoli, aby stworzyć przestrzeń, która pokaże, iż oba szpitale nie będą ze sobą konkurować. Musimy budować potencjał poszczególnych placówek powiatowych, aby mogły pokazać to, w czym są najlepsze. Mam nadzieję, iż na szczeblu samorządowym doprowadzimy do tego, iż wszystko będzie działało w zespole, który będzie się nawzajem uzupełniał” – powiedział Wicewojewoda Wielkopolski witając przybyłych gości.

Przedmiotem profilowania szpitala w Trzciance jest utworzenie Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki w związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem w powiecie czarnkowsko - trzcianeckim oraz w powiatach ościennych na opiekę kardiologiczną związaną ze wzrostem chorób cywilizacyjnych, do których należą choroby sercowo-naczyniowe. Jako jeden z nielicznych w regionie Szpital Powiatowy w Trzciance posiada Poradnię Kardiologiczną działającą 5 dni w tygodniu, w której przyjmuje pięciu lekarzy kardiologów. Dodatkowo w ostatnich miesiącach Poradnia Kardiologiczna szpitala istotnie zwiększyła ilość wykonywanych świadczeń kardiologicznych. „Niewątpliwie jest to projekt trudny i ambitny. Chcielibyśmy stworzyć oddział jedenasto-, może piętnastołóżkowy, w którym będziemy mogli hospitalizować pacjentów w ramach kardiologii zachowawczej, jak i kardiologii interwencyjnej, czyli zabiegowej. Marzy nam się wykonywanie koronarografii serca w trybie planowym oraz w tzw. trybie ostro-dyżurowym. Chcielibyśmy także stworzyć pełną, profilową salę intensywnego nadzoru kardiologicznego” – wspomina w swoim wystąpieniu lek. Adrian Pietkun, specjalista kardiologii i chorób wewnętrznych, na co dzień pracujący w trzcianeckiej placówce.

Natomiast szpital w Czarnkowie to przede wszystkim rozwój Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który jest odpowiedzią na pilną potrzebę systemowego zapewnienia bezpieczeństwa osobom po ciężkich chorobach, wśród których największą grupę stanowią osoby starsze oraz rozwinięcie świadczeń zdrowotnych z zakresu nefrologii. „Naszym zadaniem jest poszerzenie zakresu usług związanych z szeroko rozumianą opieką długoterminową. To nie tylko Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, ale także geriatria czy opieka paliatywna. Od 1 maja funkcjonuje w szpitalu Poradnia Nefrologiczna, z której korzysta wiele osób i w tym aspekcie także byśmy chcieli rozwijać naszą placówkę. Zależy nam też na profilaktyce, która – jak zobaczyliśmy w ostatnim czasie – jest bardzo potrzebna. Akcje, które zostały przez nas przeprowadzone cieszyły się dużym powodzeniem, dlatego z pewnością chcemy je kontynuować i w najbliższym czasie rozszerzyć na powiat” – wspomina Bożena Sadowska – dyrektor czarnkowskiego szpitala.

Spotkanie było też okazją, aby odwiedzić oba szpitale i porozmawiać o wsparciu związanym z pozyskaniem funduszy, które umożliwią stworzenie mapy potrzeb zdrowotnych zarówno dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpitala Powiatowego im. dr. Ryszarda Surmy w Czarnkowie, jak i Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Trzciance. Mapa potrzeb zdrowotnych pozwoli poznać i ocenić potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Klaudia wieczorek – Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Idź do oryginalnego materiału