Zapraszamy Was na niezapomniany Weekend Rozpoczęcia Sezonu Zimowego na Hali Szrenickiej!
W programie prelekcje, które przeniosą Was w górskie rejony Lofotów i Alaski. Do tego zimowe warsztaty – od lawinoznawstwa, autoratownictwa szczelinowego, przez skitouring – aż po biegi górskie i wycieczkę z przewodnikiem.
A na deser, w sobotni wieczór, rozkręcamy imprezę z prawdziwym Wodzirejem i DJem, który zadba o to, żebyście nie schodzili z parkietu aż do późnych nocnych godzin!
Zima zaczyna się na Hali Szrenickiej – bądźcie tam z nami!
Na Rozpoczęcie Sezonu Zimowego możecie zabrać znajomych niezrzeszonych w Klubie
Zapisy na noclegi (Schronisko na Hali Szrenickiej) i warsztaty realizowane są przez system rezerwacyjny WKW.
Warsztaty
Skitouring (grupa średnio- i zaawansowana)
Zapraszamy na pełen przygód weekend ze Skitouringiem! Zaczniemy w sobotni poranek od dawki teorii na temat sprzętu skiturowego i wstępu do lawinoznawstwa. Następnie ruszymy na skiturach w teren, aby omówić i przećwiczyć prawidłowe zachowanie w terenie lawinowym. Po południu kolejny blok teoretyczny. A w niedzielę ponownie praktykować będą najwytrwalsi – których nie zdoła pokonać sobotnia impreza Gwarantujemy mnóstwo wiedzy, zabawy i – za co trzymamy kciuki – również śnieżnych emocji!
Przemek Jezierski
Autoratownictwo szczelinowe (podstawy)
Zapraszamy na zajęcia z podstaw autoratownictwa szczelinowego, czyli jak nie dać się wciągnąć przez lodowiec! Nauczysz się, jak asekurować się na lodowcu, poznasz tajemnice sprzętu, który może uratować Twoje życie, i dowiesz się, jak budować solidne stanowiska na lodzie. Przećwiczymy też wyciąganie partnera ze szczeliny (bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się taka umiejętność!), a na deser nauczysz się, jak samodzielnie wydostać się po upadku do szczeliny. Będzie trochę adrenaliny, dużo śmiechu i mnóstwo cennej wiedzy!
Łukasz Depta
Lawinoznawstwo (podstawy)
Jak nie dać się zmieść przez lawinę? Razem z Tomkiem rozszyfrujesz komunikaty lawinowe, poznasz sprzęt lawinowego ABC. Nauczysz się też planować zimową trasę oraz jak znaleźć bezpieczną drogę w terenie i działać w zespole, by cała ekipa wróciła cała i zdrowa. Idealny mix teorii, praktyki i mnóstwa górskich emocji
Tomasz Kliś
Instruktor Alpinizmu PZA, Initiateur d’alpinisme Federation Francaise de la Montagne et d’Escalade. Wspina się od ponad 40 lat i aktualnie jest najstarszym aktywnie szkolącym instruktorem WKW. Wspinał się w Tatrach, Alpach, w Andach, na Wyspach Brytyjskich i w wielu innych miejscach, ale najchętniej wspina się w Dolomitach, które uważa za najpiękniejsze góry świata. Przed laty wytyczył w masywie Kościelca nową drogę, która w tej chwili należy do najbardziej popularnych zimowych dróg tatrzańskich. Przetłumaczył z języka angielskiego kilkanaście książek o górach i wspinaniu, w tym kultową “Góry, Wolność, Przygoda”. Instruktor taternictwa jaskiniowego (nieaktywny). Poza wspinaniem z upodobaniem uprawia skitouring, ugania się za nietoperzami i kolekcjonuje jeże. Od niedawna gra na gitarze elektrycznej – początki są trudne, ale obiecujące
Biegi górskie
Zapraszamy na wspólny zimowy trening biegowy w sercu Karkonoszy! Czeka na nas idealna pogoda (bo nie ma złej pogody) – mroźne, ale słoneczne warunki, które dodadzą energii każdemu krokowi. A sam trening będzie świetną okazją do rozpoczęcia przygotowań kondycyjnych przed następnym sezonem letnim. Trasa poprowadzi nas przez malownicze szlaki z przyjemnymi podbiegami i ciekawymi zbiegami, oferując piękne widoki na zimową scenerię. Dystans treningu dostosujemy do możliwości grupy, jednak nie będzie krótszy niż 10 km. Prosimy pamiętać o odpowiednim do zimowych warunków ubiorze – warstwowy strój, ciepła odzież, rękawiczki i czapka to absolutna podstawa. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – Magda i Emil są do Waszej dyspozycji
Magda Szultk
Emil Bakalarz
Zimowa wędrówka z przewodnikiem
Zapraszamy na pieszą wędrówkę po malowniczych zimowych Karkonoszach Planowana trasa to prawdziwa górska perełka: startujemy z Hali Szrenickiej na Vosecką Boudu, Pramen Laby – aż do schroniska pod Łabskim Szczytem. Po drodze opowiemy Wam ciekawostki o turystyce, narciarstwie i wspinaczce w tych rejonach. Oczywiście nie zabraknie przerwy na ciepłą herbatkę w jednym ze schronisk. Trasa to ok 11 km i 4-5 h wędrówki. Nie zapomnijcie o odpowiedniej odzieży, butach, rakach, raczkach, termosie i aplikacji “Ratunek” w telefonie. Do zobaczenia na szlaku!
Planowana trasa: https://pl.mapy.cz/s/canolefune
Grzegorz Płoska
Prelekcje
Lato za kołem podbiegunowym: Wspinanie na Lofotach
W lipcu 2024 roku Martyna wraz z grupą przyjaciół z KW Sakwa wyruszyli w daleką podróż na Północ Norwegii. Przygotujcie się na opowieść o wspinaniu w krainie, w której latem nie robi się ciemno. Dowiecie się, jak to jest wstawiać się w drogi wieczorem a kończyć rano, czy da się spać idąc oraz czy norweskie prognozy pogody się sprawdzają. Będzie też o tym, czy faktycznie jest tam tak pięknie jak na zdjęciach. Zapraszamy na prelekcję o niezwykłym miejscu, w którym są nie tylko granitowe ściany wyrastające prosto z morza, ale też interesujące baldy i sportowe wspinanie z liną w przewieszeniu.
Martyna Krzywicka
Wakacje w lodówce, nie poradnik zimowych celów – Droga “Zimne Wojny” na Alasce
Paweł Hałdaś
We wrześniu 2024 Paweł wraz z Marcinem Tomaszewskim otrzymali nagrodę TATERNIKA im. Jerzego Kukuczki w kategorii “Najlepsze przejście wielkościanowe” – za drogę “Zimne Wojny” (“Cold Wars”) na południowej ścianie Mooses Tooth na terenie Denali National Park, w stylu określanym przez nich jako Winter Big Wall (8.2-8.3.2024).
Odmrożenia i hipotermia w górach- jak rozpoznawać i leczyć
dr n. med. Iwona Orłowska
Specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, lekarz medycyny podróży. Od 2013 roku pracuje w I Oddziale Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. W 2020 r. uzyskała tytuł specjalisty chorób zakaźnych. W 2021 r. odbyła Kurs Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży. W 2024 r. zdobyła umiejętność zawodową Medycyny Podróży.
W 2016 r. rozpoczęła studia doktoranckie w Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko- Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W 2023 r. uzyskała tytuł naukowy doktora nauk medycznych. Temat pracy doktorskiej: “Stan odżywienia pacjentów zakażonych HCV kwalifikowanych do leczenia przeciwwirusowego”.
Ma na swoim koncie liczne publikacje w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest autorem lub współautorem rozdziałów w monografiach i książkach m. in. o chorobie wysokościowej, larwie skórnej wędrującej, sarkopenii w marskości wątroby czy schistosomatozie, która predysponuje do rozwoju raka pęcherza moczowego.
Odbyła liczne staże zagraniczne, m. in. w Trujillo (Peru), Natal (Brazylia), Chartumie (Sudan), Rotterdamie (Holandia).
W wolnym czasie jest miłośnikiem gór, wspinaczki sportowej i wysokogórskiej.
Nowe topo – wspinanie w ziemi kłodzkiej
Na początku listopada ukaże się przewodnik „Ziemia kłodzka. Góry Złote, Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika” autorstwa Dariusza Kaptura i Arkadiusza Tabisza. Topo opisuje rejon niepiaskowcowej części ziemi kłodzkiej i obejmuje następujące rejony: Lutynia, Lądek-Zdrój, Bielice, Stary Gierałtów, Kamienica, Rogóżka, Idzików, Szklary, Międzygórze, Nowa Wieś, Goworów.
O wspinaniu w ziemi kłodzkiej opowie nam Grzesiek Płoska.
Dancing
Bartek Malinowski (Wodzireje Freak Frak)
Jednym słowem: intrygujący, twórczy, oryginalny, niekonwencjonalny, spontaniczny, empatyczny, zawadiacki.
Na rozmowę z Bartkiem przygotuj sobie odpowiednią chwilę. Jego historie wciągają bez reszty.