Rozpoczęło się wyburzanie szpitalika dziecięcego w Kielcach

1 rok temu
Zdjęcie: 20.01.2023. Kielce. Wyburzanie budynków dawnego szpitala dziecięcego / fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Rozpoczęło się wyburzanie budynków po byłym szpitaliku dziecięcym przy ulicy Langiewicza w Kielcach. Obiekt nie jest użytkowany już od września 2015 roku.

Jak informowaliśmy, w listopadzie 2022 roku urząd marszałkowski w Kielcach (który jest właścicielem zarówno działki, jak i budynków po byłym szpitaliku dziecięcym) wyłonił firmę, która wyburzy budynki i uporządkuje teren. Do konkursu zgłosiło się 21 firm z całej Polski, ale najlepsza okazała się oferta przedsiębiorstwa z gminy Masłów w powiecie kieleckim.

Sylwester Białek, właściciel firmy informuje, iż prace wyburzeniowe rozpoczęły się zgodnie z harmonogramem.

– Według harmonogramu, który przedłożyłem do urzędu marszałkowskiego w Kielcach, wyburzanie rozpoczęliśmy od budynku, w którym mieścił się oddział chorób wewnętrznych. Kolejny obiekt do wyburzenia to będzie budynek B, gdzie mieścił się oddział chirurgiczny. Prace przebiegają zgodnie z planem, według założonych terminów – mówi Sylwester Białek.

Wszystkie budynki po byłym szpitaliku znikną do końca lipca.

– W kolejnych tygodnia i miesiącach wyburzony zostanie budynek administracji wraz z kotłownią, później budynek, w którym mieściła się kuchnia, oddział pulmonologii, budynek izby przyjęć, oddziału chirurgicznego i magazynów. Harmonogram zakłada wyburzenie tych wszystkich obiektów do lipca tego roku, a następnie teren ten uporządkujemy – dodał Sylwester Białek.

Na uporządkowanie terenu po byłym szpitaliku dziecięcym przy ulicy Langiewicza firma ma czas do początku 2024 roku.

Pomysłodawcą i założycielem placówki był dr Władysław Buszkowski, kapitan Legionów Polskich. 4 stycznia 1917 roku jako pierwszy zakupił cegiełkę za 50 koron na budowę lecznicy. W ubiegłym roku szpital dziecięcy w Kielcach, w tej chwili funkcjonujący na ul. Grunwaldzkiej pod nazwą Świętokrzyskie Centrum Pediatrii, obchodził 100-lecie istnienia. W starych murach dzieci leczone były przez prawie 90 lat.

Idź do oryginalnego materiału