Rusza Ostródzka Futsal Liga, wspominamy kilkanaście sezonów halówki

nos-portal.pl 1 miesiąc temu

HALOWA PIŁKA NOŻNA. Po 10 latach niebytu do kalendarza ostródzkich wydarzeń sportowych wracają halowe weekendy z piłką kopaną. W niedzielę rusza Ostródzka Futsal Liga. interesujące kto po Winnersie zostanie halowym mistrzem Ostródy 2025.

San Biagio, mistrzowie sezonu 2004/05, oni pierwsi triumfowali w hali OCSiR / Fot. Archiwum

KP PSP Ostróda, Animex-Morliny, BE Connect Instalacje Elektryczne, Golden Rose Tatoo, Hemma Nieruchomości, Promil Lubajny, Banda Świrów, Iskra Smykówko, 2. Batalion Czołgów, No Name. To dziesiątka drużyn, które w niedzielę (24 listopada) w hali Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji zainaugurują rozgrywki Ostródzkiej Futsal Ligi. Choć regulamin pokazuje, iż z futsalem OFL będzie miała mało wspólnego, to pierwszy gwizdek w okresie halowym 2024/25 rozbrzmi o godz. 15, rozpoczynając mecz KP PSP Ostróda – Promil Lubajny.

Który zespół po 10 latach przerwy zmieni na tronie Winners przekonamy się 1 lutego 2025 r. Tymczasem poniżej polecamy tekst o tym jak to kiedyś z ostródzką halówką bywało.

PARY 1. KOLEJKI SPOTKAŃ OFL
godz. 15 KP PSP Ostróda - Promil Lubajny
godz. 15.50 Animex-Morliny - Banda Świrów
godz. 16.40 BE Connect Instalacje Elektryczne - Iskra Smykówko
godz. 17.30 Golden Rose Tattoo - 2. Batalion Czołgów
godz. 18.20 Hemma Nieruchomości - No Name

Od Comfortu po Winners

ostródzkie zimy

z piłkarską ligą halową

Pod koniec lat 90. poprzedniego wieku i przez piętnaście zim XXI stulecia piłkarska Ostróda żyła rozgrywkami halowej ligi piłki nożnej. Niedziele w hali – najpierw MOS, a później OCSiR – rozgrzewały ostródzkich kibiców, którzy licznie wypełniali trybuny.

Ostródzka Halowa Liga Piłki Nożnej przez wiele lat była zimową rozrywką kibiców piłkarskich z Ostródy i okolic. Pierwsze jej edycje organizowane były w hali nieistniejącego już Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Piłsudskiego. Rozrywkę na zimowe weekendy wymyślili ówczesny dyrektor MOS Jacek Krzekotowski i Tomasz Laskowski. Halowa rywalizacja o amatorskie mistrzostwo Ostródy gwałtownie zyskała duże grono sympatyków. Zaczęło się od współzawodnictwa w jednej lidze, później rywalizacja odbywała się na dwóch ligowych frontach, a w kulminacyjnym momencie były choćby trzy ligi.

Zmagania w hali MOS były nie tylko okazją do emocjonowania się piłkarskimi popisami. Była to przede wszystkim okazja do wyrwania się z domów w szary zimowy weekendowy dzień. Przed albo po meczach kibice poszczególnych drużyn „zahaczali” o okoliczne bary żeby “przegadać” przy czymś ligowe wydarzenia. To czasami przenosiło się choćby do hali. Zdarzył się jeden mecz, podczas którego butelka wódki z połową jej zawartości wytoczyła się spod trybun na środek parkietu i nikt się po nią zgłosił.

Rywalizacja miała też swoich bohaterów, o których później opowiadano podczas spotkań po latach. Jak na przykład o tytule – „Szewczyk zrobił daszek” – opublikowanym w jednym z lokalnych tygodników. Nawiązywało to do tego jak jeden z piłkarzy zareagował na decyzję arbitra. Takich i wiele innych historii można by przytaczać wiele.

Comfort Jerzego Radziwona (piąty z lewej) dwukrotni halowi mistrzowie Ostródy / Fot. Archiwum

Malbud, DEC, Zieloni, Morliny, Fiołek, Beer Bar, Comfort i wiele innych, nie sposób teraz wspomnieć wszystkie nazwy. Między innymi te ekipy rządziły w rozgrywkach organizowanych przez MOS. W pamięci na pewno dobrze zapadł Comfort (na zdjęciu powyżej). Większość piłkarzy była trochę po albo tuż przed „czterdziestką”, wielu grało razem w pierwszej drużynie Sokoła, która na początku lat 80. XX wieku wywalczyła historyczny awans do III ligi. Skrzyknęli się i przez dwa sezony byli mistrzami w ostródzkiej halówki. Jedno z mistrzostw wywalczyła drużyna w składzie: Janusz Jasiński, Jerzy Radziwon, Kazimierz Rymarski, Leszek Roszkiewicz, Mariusz Langowski, Sławomir Humięcki, Adam Rykaczewski, Jacek Lorenc, Wojciech Mattern i Marek Zakrzewski.

Poziom halówki był dużo lepszy od jakości zdjęć z tamtych lat / Fot. Archiwum

W 2004 roku oddana do użytku została nowa hala przy ul. Kościuszki. W miejsce MOS powołane do życia zostało Ostródzkie Centrum Sportu i Rekreacji. Tam przez jedenaście zimowych sezonów, aż do wyczerpania się formuły ligowej po sezonie 2014/15 wyłaniani byli kolejni halowi mistrzowie Ostródy. Na inaugurację piłkarskich zmagań na parkiecie hali OCSiR (2004/05) po mistrzostwo sięgnęli piłkarze sponsorowani przez Adama i Arkadiusza Kurkulów z pizzerii San Biagio (zdjęcie czołowe). Tamta ekipa też była mocna, bo w znacznym stopniu złożona z piłkarzy, którzy pod koniec lat 90. XX wieku z trenerem Beniem Liedke awansowali do ligi makroregionalnej juniorów. Po mistrzostwo dla San Biagio sięgnęli wtedy: Piotr Oliwa, Grzegorz Kowalewski, Daniel Waszkiewicz, Marcin Jabłoński, Daniel Baczewski, Bogdan Miłkowski, Cezary Kośman, Grzegorz Cejman, Tomasz Wietek, Piotr Garnusz i Paweł Radziwon.

W kolejnych dziesięciu sezonach po halowe mistrzostwo Ostródy sięgało sześć drużyn. Były to: 2005/06 – Kantor Agat, 2006/07 – Baltix, 2007/08, 2008/09, 2009/10 – Fortuna; 2010/11, 2011/12 PGN, 2012/13, 2013/14 – Inferno.

Ostatnia rywalizacja o tytuł halowych mistrzów Ostródy na parkiecie OCSiR odbyła się w okresie 2014/15. Wtedy najlepsza była drużyna Winners, w której składzie zagrali: Piotr Oliwa, Tomasz Gergola, Paweł Śnieżawski, Marek Śnieżawski, Roman Śnieżawski, Tomasz Śnieżawski, Michał Maj, Kamil Maliszewski, Karol Narojczyk i Kacper Wojciechowski.

Po dekadzie rywalizacja halowa piłkarzy ponownie w hali OCSiR. w okresie 2024/25 mistrz wyłoniony zostanie po jednej rundzie rozegranej systemem każdy z każdym. Następców Winnersa poznamy 1 lutego 2025. Tymczasem od niedzieli zapraszamy na mecze OFL.

Tak było do 2004 roku w dawnej hali MOS / Fot. Archiwum
Grzegorz Koczkodon i Sławomir Szulkowski / Fot. Archiwum
Idź do oryginalnego materiału