Rusza wakacyjne kolejowe połączenie stolicy Polesia Zachodniego miasta Włodawy z Chełmem.

um.wlodawa.eu 3 tygodni temu

Odkryj uroki Polesia Zachodniego z wakacyjnym szynobusem: wakacyjne weekendowe połączenie kolejowe Chełm – Włodawa już od 29 czerwca!

Już niebawem, od 29 czerwca do 1 września (w soboty i niedziele) oraz dodatkowo 14 i 15 sierpnia, uruchomione zostanie wakacyjne połączenie kolejowe między Chełmem a Włodawą. Szynobus zabierze Cię w malowniczą podróż przez malownicze tereny Polesia Zachodniego, gdzie czekają na Ciebie liczne atrakcje turystyczne i bogata oferta
rekreacyjna.

SPRAWDŹ ROZKŁAD JAZDY :

 • Na stronach przewoźnika spółki POLREGIO
 • Na portalu pasażera spółki PKP PLK

Szynobus jest skomunikowany na stacji Chełm z pociągami z i do Lublina, co zapewnia dogodny dojazd z wielu innych miast Polski. Mieszkańcy Włodawy oraz miejscowości znajdujących się wzdłuż linii kolejowej Chełm – Włodawa mają również możliwość z przesiadką w Chełmie dostać się koleją do różnych części Polski. Ponadto, bezpośrednie pociągi InterCity zapewnią podróż z i do stacji :

 • IC „KUJAWIAK” jadącym do Szczecinka przez Lublin Główny, Dęblin, Otwock, Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Skierniewice, Łowicz Główny, Kutno, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Piła Główna.
 • IC „CHEŁMIANIN” jadącym do Warszawy Wschodniej przez Rejowiec, Trawniki, Świdnik Miasto, Lublin Główny, Lublin Zachodni, Nałęczów, Puławy Miasto, Dęblin, Pilawę.

Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów jest możliwość zabrania do pociągu zwierzaka lub roweru. Ponadto, szynobus jest klimatyzowany oraz wyposażony w toaletę.

Atrakcje Włodawy i okolic

Czy chcielibyście cofnąć się w czasie i pospacerować uliczkami urokliwego przygranicznego miasteczka? Albo brzegiem dzikiej, nieokiełznanej rzeki Bug? A może zachwycić się nietypowym klimatem wielokulturowego pogranicza? Nic trudnego, wystarczy wybrać się do Włodawy.

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Zwiedzanie Włodawy warto rozpocząć od wizyty w zespole synagogalnym, znajdującym się przy deptaku, w sercu miasta. To unikalny w Polsce zespół zabytków pożydowskich, który należał do włodawskiego kahału – gminy żydowskiej. W jego skład wchodzą – Wielka Synagoga z II połowy XVIII w., Mała Synagoga z końca XVIII w. oraz Dom Pokahalny z 1928 r. Od 1983 r. kompleks jest siedzibą Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie. Włodawska Wielka Synagoga zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest jedną z nielicznych synagog z okresu baroku, które zachowały się w Polsce. Ocalała również neobarokowa szafa ołtarzowa z 1936 r., która dzięki malowanej żywymi kolorami polichromii nawiązującej do tradycyjnych motywów żydowskich, stiukowym płaskorzeźbom oraz bogatej ornamentyce należy do najpiękniejszych w Polsce.

O dawnej wielokulturowości kresowego miasteczka, oprócz synagogi, przypomina również cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z końca XIX w. Świątynia jest malowniczo położona na krawędzi skarpy nadbużańskiej. Reprezentuje typ cerkwi ruskiej, w stylu bizantyjsko-klasycystycznym, a w jej wnętrzu znajduje się zabytkowy ikonostas.

Nieopodal cerkwi, na końcu ulicy widnieje kolejny zabytek warty odwiedzenia – kościół pw. św. Ludwika pochodzący z II poł. XVIII w. oraz zabudowania klasztoru oo. paulinów. Późnobarokowa świątynia projektu włoskiego architekta Pawła Fontany posiada bogaty wystrój utrzymany w stylu rokoko. Polichromie z końca XVIII w. wykonali malarze paulińscy Wojciech i Antoni Dobrzeniewscy, zakonnicy z Jasnej Góry oraz malarz lwowski Gabriel Sławiński.

Interesującym zabytkiem miasta jest budynek o charakterystycznym kształcie, nazywany „Czworobokiem”. To zespół dawnych kramów i jatek miejskich z połowy XVIII w., należących do włodawskich rajców, kupców i rzemieślników. „Czworobok” to oryginalne rozwiązanie architektoniczne zabudowy rynkowej, rzadko spotykane w Polsce. Kramnice wybudowane są na planie kwadratu z obszernym wewnętrznym dziedzińcem oraz dwiema bramami wjazdowymi od wschodu i zachodu.

Atrakcją coraz częściej umieszczaną przez turystów przyjeżdżających do Włodawy na swojej liście „must-see” jest włodawski wodowskaz. To prawdziwa gratka dla tych, co lubią nietypowe atrakcje turystyczne. Miłośnicy spływów kajakowych mogą dotrzeć tam drogą wodną, a nieopodal znajduje się miejsce wodowania kajaków. Stąd już tylko o krok do granicy Unii Europejskiej.

Będąc we Włodawie warto przespacerować się „kocimi łbami” – drogą ułożoną z okrągłych kamieni. Z góry rozpościera się piękny widok na wijącą się w oddali rzekę Bug. A poniżej, wzdłuż rzeki Włodawki, która w przeszłości była również rzeką graniczną między Koroną a Wielkim Księstwem Litewskim, biegnie promenada nadbużańska. Poranny spacer promenadą to szansa na zobaczenie mistycznych mgieł unoszących się nad rzeką. Widok na miasto znad zalewu Okopiec, leżącego niedaleko promenady, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów włodawskiego krajobrazu. To, co przykuwa uwagę, to cebulaste hełmy cerkwi oraz strzeliste wieże kościoła.

Miasto to nie tylko piękne zabytki, ale również swoista lekcja historii kilku narodów. Historia pasjonująca i burzliwa, która odcisnęła swoje piętno na wizerunku miasta. Włodawa od wieków była tyglem kulturowym i wyznaniowym, a społeczność żydowska od XVI w. stanowiła istotną część mieszkańców miasteczka. Do 1939 r. miasto było typowym sztetlem.

Wybuch II wojny światowej położył kres temu wielowiekowemu współistnieniu wielu narodów i religii. W styczniu 1940 r. powstało getto we Włodawie. Uwięzionych w nim zostało ok. 9 tyś. osób wyznania mojżeszowego z miasta i okolicy. Ludność żydowska, w ramach akcji „Reinhard”, wywożona była do hitlerowskiego obozu zagłady – SS-Sonderkommando Sobibor znajdującego się w pobliskiej wsi.

Dlaczego warto wybrać się szynobusem na Polesie Zachodnie ?

Podróż dla miłośników natury – Malownicze trasy rowerowe

Polesie Zachodnie to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Podróżując szynobusem, będziesz miał okazję do odkrycia popularnych szlaków rowerowych, takich jak Szlak Green Velo oraz Nadbużański Szlak Rowerowy. Nie zapomnij zabrać ze sobą roweru lub kijków trekkingowych, aby w pełni cieszyć się pięknem okolicznych krajobrazów!

Jezioro Białe i Okuninka :

Amatorzy wypoczynku nad wodą z pewnością docenią bliskość Jeziora Białego w Okunince, gdzie czekają na nich liczne plaże, ośrodki wypoczynkowe i sporty wodne. Czysta woda i piaszczyste plaże przyciągają zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby szukające aktywnego relaksu. Można tu uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing oraz nurkowanie. Spokojniejsze formy wypoczynku, takie jak rowery wodne i łódki, również są dostępne. Okuninka to także świetne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki. Okoliczne lasy i szlaki turystyczne zapewniają niezapomniane wrażenia i bliski kontakt z naturą. Dodatkowo, w okresie letnim organizowane są festiwale, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Relaks nad klimatycznym i uroczym Jeziorem Glinki

Jezioro Glinki to doskonałe miejsce dla osób pragnących uciec od zgiełku miasta i spędzić czas na łonie natury. Położone w sercu pięknego Lasu Sobiborskiego, jezioro oferuje malownicze widoki i nieskażoną przyrodę.

Jest to idealne miejsce dla miłośników wędkarstwa, gdzie można złowić różnorodne gatunki ryb, takie jak sandacze, okonie, sumy, szczupaki, płocie, leszcze i liny. Cisza, spokój i piękne krajobrazy sprawiają, iż jest to wymarzone miejsce na relaks i odpoczynek. Atutem Jeziora Glinki jest jego bliskość do stacji kolejowej w Orchówku, co ułatwia dojazd dla osób podróżujących pociągiem. Jezioro Glinki to idealne miejsce na weekendowy wypad lub dłuższy urlop pod namiotem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Zabierz ze sobą rower do szynobusu! – Odkryj Włodawę i okolice na dwa kółka!

Planując wakacyjny wypad do Włodawy i okolic, nie zapomnij zabrać ze sobą roweru! Szynobus jest przystosowany do przewozu rowerów, co sprawia, iż podróżowanie z tym środkiem transportu jest nie tylko wygodne, ale także otwiera przed Tobą nieskończone możliwości aktywnego spędzania czasu.

Włodawa i jej okolice oferują malownicze trasy rowerowe, prowadzące przez piękne lasy, łąki i wzdłuż jezior. Dzięki rowerowi możesz odkrywać te urokliwe zakątki w swoim tempie, ciesząc się świeżym powietrzem i niesamowitymi widokami. Zabierz swój rower na szynobus i doświadcz pełni wakacyjnej przygody, eksplorując Polesie Zachodnie na dwóch kółkach!

Nie czekaj, zaplanuj swój weekendowy wypad!

Nowa usługa kolejowa to idealna propozycja dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas na łonie natury, z dala od zgiełku codzienności. Szynobus kursuje w soboty i niedziele co umożliwia zaplanowanie weekendowego wyjazdu do Włodawy i okolic. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, kultury, czy po prostu chcesz zrelaksować się w otoczeniu przyrody, ta podróż będzie doskonałą okazją do spełnienia Twoich marzeń.

 • Szczegółowy rozkład jazdy pociągów znajdą Państwo na stronie internetowej : https://portalpasazera.pl/Plakaty
 • Możliwość zakupu biletu przez Internet : https://kup.biletyregionalne.pl/ lub https://bilkom.pl/
 • Strona przewoźnika : https://polregio.pl/pl/

Więcej o atrakcjach regionu przeczytasz na stronach internetowych:

 • Powiatu Włodawskiego (link otwiera się w nowym oknie);
 • Miasta Chełm (link otwiera się w nowym oknie);
 • Miasta Włodawa (link otwiera się w nowym oknie);
 • Gminy Włodawa (link otwiera się w nowym oknie);
 • Gminy Wola Uhruska (link otwiera się w nowym oknie);
 • Gminy Ruda-Huta (link otwiera się w nowym oknie);
 • GreenVelo (link otwiera się w nowym oknie);
 • Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego (link otwiera się w nowym oknie);
 • Podziemi kredowych w Chełmie (link otwiera się w nowym oknie);
 • Poleskiego Parku Narodowego (link otwiera się w nowym oknie);
 • Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze (link otwiera się w nowym oknie);
 • Sobiborskiego Parku Krajobrazowego (link otwiera się w nowym oknie).

WARTO WIEDZIEĆ – KOLEJ JESZCZE BLIŻEJ WŁODAWY I OKUNINKI :

Linia kolejowa, na której zostały uruchomione sezonowe połączenia kolejowe z Chełma do Włodawy, została zgłoszona przez Samorząd Województwa Lubelskiego do rewitalizacji w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2029 roku. Jej efektem będzie nie tylko polepszenie stanu infrastruktury kolejowej, ale przede wszystkim doprowadzenie linii kolejowej do centrum Włodawy przy jednoczesnym uruchomieniu całorocznych połączeń kolejowych.

Więcej informacji na temat projektu KOLEJ PLUS oraz planowej modernizacji wraz z budową nowej nitki toru do Włodawy znajdą Państwo pod tym linkiem : https://www.plk-sa.pl/o-spolce/biuro-prasowe/informacje-prasowe/szczegoly/z-wlodawy-i-lecznej-szybciej-do-lublina-podpisano-umowy-na-projekt-linii-9339

Idź do oryginalnego materiału