W województwie śląskim rozpoczęła się akcja "Bezpieczne Wakacje 2026", której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku.
W ramach działań służby, inspekcje i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo będą prowadzić kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży oraz autokarów przewożących uczestników kolonii i obozów. Szczególna uwaga zostanie poświęcona bezpieczeństwu nad wodą, w górach oraz podczas podróży.
Uruchomiona została całodobowa linia interwencyjna 32 20 77 077, pod którą można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Rodzice i opiekunowie mogą również zweryfikować legalność kolonii i obozów w bazie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami organizatorzy akcji apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie przegrzania organizmu oraz regularne nawadnianie.
W realizację akcji zaangażowane są m.in. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Śląski Oddział Straży Granicznej, Śląskie i Beskidzkie WOPR, GOPR Grupa Jurajska i GOPR Grupa Beskidzka, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach, Śląska Izba Turystyki, Departament Rozwoju Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz wydziały Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo i politykę społeczną.
Poniżej znajdziecie listę podmiotów zaangażowanych w akcję wraz z kontaktem do nich, a także pomocne ulotki.
źródło: Śląski Urząd Wojewodzki w Katowicach/M.Fritz

1 godzina temu


![Kąpielisko Fala w Parku Śląskim otwiera nowy sezon [Cennik]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2026-06/DJI_20260608100813_0409_D.jpg)











