Rzeszów. O bezpieczeństwie pracy na konferencji

leliwa.pl 4 godzin temu

Ponad 250 uczestników, 11 panelistów, 6 instytucjonalnych partnerów merytorycznych – to bilans zorganizowanej przez Oddział ZUS w Rzeszowie i Jaśle wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie i rzeszowskim Oddziałem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Ogólnopolskiej Konferencji w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Konferencję otworzył Dyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie – Mirosław Jarosz wspólnie z Zenoną Kamińską – Dyrektorem Oddziału w Jaśle, a następnie uczestników powitali: Adam Sidor – Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Wiesław Buż – Wicewojewoda Podkarpacki.

Oficjalne obchody upamiętniające Ofiary Wypadków przy Pracy są corocznie organizowane i stanowią impuls do rozpowszechniania zasad bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy we wszystkich krajach. Głównym celem tego szczególnego dnia jest podnoszenie społecznej świadomości na temat metod zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego zdrowia w pracy, a także uczczenie osób, które zginęły w pracy, uległy wypadkom przy pracy lub chorobom zawodowym. ZUS na Podkarpaciu w ramach upamiętnienia Ofiar Wypadków przy Pracy od kilku lat organizuje konferencję – w której uczestniczyło dotychczas kilka tysięcy osób z całego kraju. Każdego roku poświęcamy ją innej tematyce zwracając uwagę na skalę zagrożeń w różnych środowiskach pracy – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Konferencja stanowi jednocześnie forum wymiany wiedzy i doświadczeń uczestniczących w niej osób. Z roku na rok uczestniczy w niej coraz więcej osób zainteresowanych budową kultury bezpieczeństwa pracy. Kształtowanie adekwatnych relacji w środowisku pracy, bazujących na zaufaniu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem oraz opartych na przestrzeganiu przepisów prawnej ochrony pracy powinno być standardem a jak powszechnie wiemy, nie zawsze udaje się to osiągnąć. Spora liczba uczestników konferencji jest przejawem zainteresowania w zakresie budowania kultury bezpieczeństwa pracy i praworządności w zatrudnieniu.

Wśród prelegentów byli przedstawiciele Centralnego Instytutu Ochrony pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, Urzędu Dozoru Technicznego, Państwowej Inspekcji Pracy, PKP PLK S.A., Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

(Informacja prasowa)

Idź do oryginalnego materiału