Rzeszowianin Alan istotny najlepszy w deblowej rywalizacji juniorów French Open

1 miesiąc temu
Fot. Fb Polski Związek Tenisowy

Alan istotny (PGE Team/KS Czarni Rzeszów) i fiński tenisista Oskari Paldanius wygrali deblową rywalizację w juniorskim French Open w Paryżu. W finale pokonali amerykańską parę Noah Johnston, Benjamin Willwerth 6:2, 6:3.

TENIS ZIEMNY

Siedem lat temu juniorski tytuł w deblu w Paryżu wywalczyła Iga Świątek, która grała w parze z Amerykanką Catherine McNally. W rywalizacji chłopców poprzednim polskim wielkoszlemowym triumfatorem w deblu był Kamil Majchrzak, który w 2013 roku, występując z Amerykaninem Martinem Redlickim, wygrał nowojorski US Open oraz Grzegorz Panfil i Błażej Koniusz (2006).

W drodze do finału w Paryżu polsko-fińska para rozstawiona z numerem drugim, pokonała w ćwierćfinale z rozstawionymi z piątką Thijsem Boogaardem z Holandii i Ivanem Ivanovem z Bułgarii, pokonując ich 6:4 6:4. W półfinale 18-letni Alan istotny i rok młodszy Oskarim Paladanius pokonali rozstawionych z trójką Amerykanów Keatona Hance i Jacka Kennedy 6:1, 6:2.

W finale Polak i Fin wygrali trzy pierwsze gemy, zapewniając sobie ogromny komfort w dalszej grze. Ten set potoczył się po ich myśli – mimo iż rywale wzięli się w garść, polsko-fiński duet zwyciężył premierową odsłonę tego meczu 6:2. Początek kolejnej partii był już zdecydowanie bardziej wyrównany. Amerykanie nie dali się zaskoczyć, a oba duety grały punkt za punkt. Do czasu. Przy stanie 3:3 istotny i Paldanius ponownie włączyli piąty bieg, wygrali kolejne trzy gemy i wykorzystali już pierwszą piłkę meczową.

To jeden z najważniejszych sukcesów w dotychczasowej karierze Alana Ważnego. 18-latek wciąż występuje w kategoriach juniorskich. Jego trenerami są Konrad Kolbusz i Beniamin Budziak – trener kadry narodowej PZT U18 i U23.

Alan Ważny/Oskari Paldanius – Noah Johnston/Benjamin Willwerth 6:2, 6:3

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowy koszykarz Resovii, Argentyńczyk Santiago Vaulet opowiada o początkach swojej kariery, „niechęci” do piłki nożnej i wrażeniach z pobytu w Polsce, skąd pochodzą jego przodkowie

Idź do oryginalnego materiału