Jedenaście par świętowało w minioną sobotę jubileusz pożycia małżeńskiego. Uroczystość ta to niezwykły czas nie tylko dla małżonków, ale także dla całych rodzin. Wywołuje wiele wzruszeń, jest miłą okazją do spotkania się z dawno niewidzianymi członkami rodzin, do odświeżenia wspomnień i wzniesienia toastu za szczęśliwych małżonków.
Jubileuszowa uroczystość tradycyjnie odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczyła prezydent Świdnicy, natomiast o akcenty artystyczne zadbał Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”, Mała Świdnica oraz Zespół Spontan ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.
W szacownym gronie jubilatów znalazła się para, która świętowała kamienne gody – 70 lat małżeństwa obchodzili Jan i Adela Welc. Platynowe gody, czyli 55 rocznicę ślubu, uczcili Stanisława i Władysław Strączkowie. Złote gody, czyli 50 lat małżeństwa świętowali: Krystyna i Andrzej Balcerkowie, Maria i Bogdan Frydrysiakowie, Danuta i Jan Janczarowie, Danuta i Edward Kaczmarczykowie, Stanisława i Władysław Strączkowie, Małgorzata i Zygmunt Szczepaniakowie, Weronika i Józef Tomaszewscy, Barbara i Marek Zdońscy, Ilektora i Ryszard Ziomkowie.
Przypomnijmy, iż odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.
Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. jeżeli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. jeżeli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).
Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice.
/mn/
fot. UM Świdnica