ŚCO zakupi specjalistyczny sprzęt do bezinwazyjnego usuwania nowotworu tarczycy

1 dzień temu
Zdjęcie: ŚCO zakupi specjalistyczny sprzęt do bezinwazyjnego usuwania nowotworu tarczycy


Świętokrzyskie Centrum Onkologii zakupi echolaser.

To urządzenie do usuwania nowotworów tarczycy. Zastępuje rozległe operacje chirurgiczne, które są związane z potrzebą kilkudniowej hospitalizacji o znacznie większym ryzyku powikłań – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– Problem raka tarczycy cały czas jest wyzwaniem ale dziś mamy nowe możliwości aby chorych leczyć nowoczesnymi metodami. Echolaser to jest urządzenie, które pozwala wykonać zabieg operacyjny w warunkach ambulatoryjnych – mówi prof. Stanisław Góźdź.

Professor Aldona Kowalska, kierownik Kliniki Endokrynologii w ŚCO informuje, iż ok. 60 proc. nowych rozpoznań raka tarczycy, to ogniska poniżej jednego centymetra, które mogą być leczone metodą ablacji laserowej, czyli wypalania nowotworu bez konieczności tradycyjnej operacji.

– To zabieg małoinwazyjny. Polega na wprowadzeniu igły, przez którą wprowadzamy włókno laserowe do guzka. Zabieg jest wykonywane w miejscowym znieczuleniu w warunkach sali zabiegowej. Przy użyciu lasera wytwarzana jest wysoka temperatura, która pozwala miejscowo wypalić komórki nowotworowe bez konieczności wykonywania operacji – wyjaśnia prof. Aldona Kowalska.

Echolaser kosztować będzie blisko milion złotych, z czego 825 tys. zł, to dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w Kielcach.

Jak informuje Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego zakup echolasera pozwoli także na odciążenie bloku operacyjnego i możliwość przekierowania działań chirurgicznych dla chorych o większym zaawansowaniu nowotworów, dla których nie ma terapii alternatywnej.

– Ponieważ każdego roku u coraz większej liczby osób wykrywany jest nowotwór tarczycy, dlatego zarząd województwa świętokrzyskiego zdecydował o dofinansowaniu zakupu sprzętu, który w sposób nieinwazyjny pozwoli operować małe guzy tarczycy. Szybciej będą powracać do zdrowia i nie będą musieli być hospitalizowani – dodała Renata Janik.

W ubiegłym roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii leczonych było 260 osób z rakiem tarczycy, z czego 60 proc. z tych pacjentów mogłoby mieć wykonany operacja usunięcia nowotworu przy pomocy echolasera.



Idź do oryginalnego materiału