Seniorze, zadbaj o siebie — rusza projekt „Złote lata w zdrowiu”

2 dni temu

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza to tylko niektóre ze schorzeń należących do grupy chorób wieku podeszłego. Starzenie się organizmu osób po 60. roku życia prowadzi do chorób przewlekłych i dolegliwości, które mogą utrudniać codzienne życie. Wśród nich można wyróżnić sarkopenię, czyli spadek siły mięśniowej. Jest jednak sposób, aby jej przeciwdziałać.

Zalecenia podają, aby była to aktywność rzędu od 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu, która powinna być uzupełniona ćwiczeniami aerobowymi, wytrzymałościowymi, angażującymi duże grupy mięśniowe, takimi jak spacer, marsz, jazda na rowerze czy marsz z kijkami — Nordic Walking — mówi Kinga Węgrzynowska-Teodorczyk, fizjoterapeutka z Ośrodka Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Podczas pikniku zdrowotnego wrocławscy seniorzy mogli bezpłatnie wykonać szereg badań, takich jak morfologia, lipidogram, pomiar ciśnienia oraz skonsultować wyniki ze specjalistami. Zebrane dane pozwolą na stworzenie profilu zdrowotnego wrocławskich seniorów 65 plus. Dla wielu z nich to pierwszy krok do dalszej diagnostyki i poprawy jakości życia.

Osoby, które wymagają większej opieki, zostaną zakwalifikowane na wizytę lekarską. W czasie takiej wizyty będzie przeprowadzana analiza kwestionariuszy, analiza laboratoryjna, badania antropometryczne oraz analiza składu ciała pacjentów. Podejmowane będą działania, które zostaną uwzględnione w indywidualnym planie terapeutycznym — mówi dr hab. Beata Jankowska-Polańska, dyrektorka Centrum Wsparcia Badań Klinicznych 4WSK.

„Złote Lata w Zdrowiu” to program profilaktyczny finansowany z budżetu miasta. Profil zdrowotny wrocławskich seniorów w przyszłości pozwoli na lepsze określenie problemów i potrzeb tej grupy. Wyniki badań umożliwią stworzenie specjalnych centrów opieki senioralnej w mieście.

Warto zdefiniować ten profil zdrowotny, aby w przyszłości wiedzieć dokładnie, co jest największym problemem i w jakie nowe obszary moglibyśmy rozszerzyć nasze programy profilaktyczne — mówi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Świadomość, jak ważne są badania, rośnie wśród seniorów. Osoby starsze są świadome swoich dolegliwości i chcą o siebie dbać, dlatego coraz więcej z nich bierze udział w wykładach dotyczących zdrowia. Seniorzy podkreślają również, jak ważna jest profilaktyka.

Profilaktyka jest bardzo ważna i uważam, iż dużo się robi i mówi, aby edukować seniorów. Aktywnie uczestniczę w różnych spotkaniach i naprawdę z pazurami skoczę na kogoś, kto powie, iż dla seniorów nic się nie robi. Trzeba tylko chcieć pójść na takie czy inne spotkania, na różne tańce.

Mam problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie, cukrzyca i wiek — PESEL. Człowiek wie, jak się zachowywać, jak się odżywiać i jak zmienić tryb życia na emeryturze.

Mam nowotwory, niewydolność krążenia, nadciśnienie. Tego się uzbierało pomału.

Jestem bardzo zadowolony z tego, co tu usłyszałem. Kilka bardzo ładnych wykładów dotyczących aktywności fizycznej. Oprócz aktywności fizycznej trzeba myśleć również o duchu, bo w zdrowym ciele zdrowy duch — opowiadają uczestnicy pikniku.

W tym roku miasto Wrocław przeznaczyło 200 tys. złotych na organizację pikniku i bezpłatne badania. Osoby, u których pojawi się ryzyko wystąpienia jednej z chorób, zostaną objęte dalszą opieką. Projekt będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach aż do początku 2025 roku.

Idź do oryginalnego materiału