Właśnie latem ich zaangażowanie nabiera szczególnej wagi – bo wtedy krew potrzebna jest najbardziej.
Dziedzictwo solidarności – historia, która trwa
Od 1974 roku kluby Honorowych Dawców Krwi działające przy PGE GiEK S.A. pielęgnują ideę bezinteresownego dzielenia się darem, którego nie da się wyprodukować, a który może uratować życie drugiemu człowiekowi. Każda kropla krwi ma ogromne znaczenie.
Pierwsze inicjatywy zrodziły się w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Zespole Elektrowni Dolna Odra. Dziś tradycja ta kontynuowana jest w elektrowniach w Bełchatowie, Turowie, Opolu oraz w Oddziale Rybnik, gdzie pracownicy regularnie uczestniczą w akcjach krwiodawczych.
Liczby, które ratują życie
Cykliczne akcje honorowego krwiodawstwa są już tradycją w oddziałach spółki, a Kluby HDK w PGE GiEK zrzeszają w tej chwili prawie 555 członków. Tylko w bieżącym roku 514 osób uczestniczyło w 12 akcjach krwiodawczych, podczas których zebranych zostało ponad 231 litrów krwi. To nie tylko statystyki – to konkretna pomoc, tysiące szans na uratowanie zdrowia i życia ludzkiego.
Wakacyjna gotowość – pomoc mimo upału i urlopów
Wielu stałych dawców w czasie lata korzysta z urlopów, a liczba wypadków i urazów rośnie. Właśnie dlatego każda inicjatywa w tym okresie ma wyjątkowe znaczenie. 17 lipca, podczas 291. edycji zbiórki krwi zorganizowanej przez Powiatowe Stowarzyszenie HDK przy Kopalni Bełchatów, 37 osób oddało ponad 16 litrów krwi w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie. – Latem banki krwi pustoszeją, a potrzeby szpitali nie maleją. Tym większe uznanie dla osób, które mimo upałów i wakacyjnej atmosfery pamiętają o potrzebujących – podkreślają organizatorzy.
A co przed nami?
Honorowi dawcy nie zwalniają tempa. Najbliższa akcja organizowana będzie w Bełchatowie z okazji Dnia Energetyka i odbędzie się 7 sierpnia 2025 r. w Punkcie pobrań RCKiK w Bełchatowie, przy ul. 1 Maja. Rejestracja w godz. 08:00 - 12:00.
Warto dodać, iż dawcą krwi może zostać osoba pełnoletnia ciesząca się dobrym zdrowiem i ważąca co najmniej 50 kg. Oddawać krew można do 65 roku życia.
Przed oddaniem krwi pamiętać należy o kilku zasadach:
- dzień przed oddaniem krwi pić dużo płynów (najlepiej niegazowanej wody mineralnej),
- wyspać się,
- zjeść lekki posiłek (unikać pokarmów ostrych oraz zawierających dużą ilość tłuszczu),
- ograniczyć palenie papierosów,
- nie oddawać krwi po spożyciu alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
Nie tylko krew – misja na wielu polach
Działalność krwiodawców to coś więcej niż sama zbiórka. Uczestniczą w pielgrzymkach, organizują szkolenia z pierwszej pomocy, biorą udział w branżowych uroczystościach i nieustannie promują honorowe krwiodawstwo w lokalnych społecznościach.