Sezon turystyczny czas zacząć

1 rok temu
Zdjęcie: 17.06.2023. Nowa Słupia. Piknik turystyczny / Fot. Marcin Marszałek – Radio Kielce


W gminie Nowa Słupia zainaugurowano sezon turystyczny województwa świętokrzyskiego. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ odbyła się po raz 20. Symboliczne otwarcie najaktywniejszego okresu w roku stanowił Gwiaździsty Rajd Pieszy, w którym uczestniczyło kilkaset osób.

Burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Gąsior podkreślił, iż gmina stale inwestuje w nowe atrakcje turystyczne.

– Wydarzenie odbyło się przy współpracy gminy z urzędem marszałkowskim. Warto zaznaczyć, iż w pobliżu Centrum Kulturowo-Archeologicznego powstaje Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, czyli tzw. park legend. Jego otwarcie nastąpi lada moment, bo już za dwa tygodnie będzie udostępniony dla turystów – mówił.

W wydarzeniu wziął udział także Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, który jest zdania, iż Góry Świętokrzyskie obfitują w wiele miejsc wartych odwiedzenia.

– Gdzie turyści mogą zapoznać się z przyrodą, historią, ale też i nowoczesnością dzisiejszych Gór Świętokrzyskich oraz ziemi świętokrzyskiej. Mówimy tu zarówno o najdalszych dziejach, prezentowanych podczas dymarek u podnóża Świętego Krzyża, przez właśnie Święty Krzyż. Jest to także kielecka katedra, dwory Małachowskich czy Kołłątajów. Więc ziemia ta jest naprawdę bogata i warto ją odwiedzać – stwierdził.

Z kolei Paweł Milewicz, prezes Stowarzyszenia Świętokrzyski Poziom Gór zwracał uwagę, iż piknik przyciągnął nie tylko mieszkańców regionu. W imprezie wzięli udział także goście z innych województw: małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.

– Z roku na rok Góry Świętokrzyskie budzą coraz większe zainteresowanie. Warto pamiętać, iż to nie tylko atrakcje, ale też duże imprezy biegowe, ściągają do nas nowych gości zainteresowanych odkrywaniem naszego regionu. Na przykład dziś na naszym pikniku najdłuższą, bo 15-kilometrową trasę pokonała mistrzyni Europy w nordic walking. Jak widać odwiedzają nas i początkujący turyści, jak i doświadczeni sportowcy – dodał.

Park Legend to budynek o powierzchni ok. 2 000 m. kw. gdzie znajdzie się ścieżka edukacyjna z dwunastoma przestrzeniami ekspozycyjnymi, salą edukacyjną, kinem 3D, restauracją i sklepikiem z pamiątkami. W atrakcji tej zwiedzający poznają najważniejsze legendy oraz podania regionu.


Idź do oryginalnego materiału