Skarbówka ściga właścicieli klimatyzatorów

bejsment.com 1 godzina temu

Coraz więcej podatników otrzymuje z urzędów skarbowych wezwania do zwrotu ulg termomodernizacyjnych związanych z montażem klimatyzacji wyposażonej w funkcję ogrzewania. Problem dotyczy także osób, które skorzystały z odliczeń kilka lat temu, opierając się na wcześniejszych interpretacjach administracji skarbowej.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, przez lata część urzędów uznawała takie urządzenia za element instalacji kwalifikującej się do ulgi termomodernizacyjnej. w tej chwili jednak Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła stanowisko i uznaje, iż klimatyzatory z funkcją grzania nie spełniają warunków niezbędnych do skorzystania z odliczenia.

Dziennik opisał przypadek kobiety, która wydała na zakup i montaż takiego systemu blisko 50 tys. zł. Dzięki uldze odzyskała kilkanaście tysięcy złotych. Teraz została wezwana do skorygowania zeznania podatkowego i zwrotu uzyskanej korzyści wraz z odsetkami.

Według doniesień gazety podobne pisma trafiają również do osób, które wcześniej uzyskały indywidualne interpretacje podatkowe potwierdzające możliwość skorzystania z ulgi.

Eksperci zwracają uwagę, iż zmiana podejścia fiskusa może budzić poważne wątpliwości prawne. Ich zdaniem szczególnie problematyczne są sytuacje, w których podatnicy działali zgodnie z obowiązującymi wówczas interpretacjami organów skarbowych. Podnoszona jest także kwestia przedawnienia zobowiązań podatkowych, które co do zasady następuje po upływie pięciu lat.

Ulga termomodernizacyjna pozwala właścicielom domów jednorodzinnych odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z poprawą efektywności energetycznej budynków. Obecny spór pokazuje jednak, iż interpretacja przepisów w tym zakresie wciąż budzi kontrowersje.

Idź do oryginalnego materiału