Już początku przyszłego roku wszystkie placówki medyczne w Polsce będą musiały korzystać z centralne e-rejestracji. Nowy system ma skrócić kolejki oraz ułatwić pacjentom dostęp do specjalistów i badań profilaktycznych.
E-rejestracja - zapisy online na wizyty i badania profilaktyczne
Centralna e-rejestracja ma być przełomem w polskiej ochronie zdrowia. W praktyce umożliwi samodzielne umawianie wizyt lekarskich oraz badań profilaktycznych.
Od 1 stycznia 2026 roku pacjentki i pacjenci samodzielnie zapiszą się na pierwszą wizytę do kardiologa (z e-skierowaniem) oraz na cytologię i mammografię - bez skierowania. Centralna e-rejestracja pozwoli pacjentowi wybrać dogodny termin oraz lokalizację placówki.
Bezpłatne badania profilaktyczne przysługują kobietom:
- w wieku od 45 do 74 lata w przypadku mammografii
- w wieku 25 - 64 lata w przypadku cytologii.
Dodatkowo pacjent przed zbliżającym się terminem lub też jego zmianie otrzyma przypominające powiadomienie w formie SMS-a.
https://zwielkopolski24.pl/wiadomosci/aby-dostac-skierowanie-na-badania-nie-bedzie-trzeba-isc-do-lekarza/GG3CL8GQpEuFvZI489MDE-rejestracja ma pomóc ograniczyć ilość nieodwoływanych wizyty
Jak zaznacza resort zdrowia, jednym z największych problemów ochrony zdrowia w Polsce są niedowoływane wizyty. Według zapewnień ministerstwa, e-rejetracja umożliwi prosty systemowi rezygnacji.
Pacjent w każdej chwili będzie mógł gwałtownie zwolnić termin, i tym samym pozwolić innym osobom szybciej dostać się do lekarza czy też na badanie.
E-rejestracja nie zastąpi tradycyjnych form rejestracji
Jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie e-rejestracji nie oznacza, iż znikną tradycyjne formy rejestracji do specjalistów czy na badania. Nowy system ma umożliwić jedynie dostęp do umawiania wizyt online bez konieczności wielkorotnych telefonów czy osobistych wizyt w rejestracji placówki.
Obecnie prowadzony jest program pilotażowy centralnej e-rejestracji, do którego placówki medyczne z całego kraju mogą przystąpić dobrowolnie. Pilotaż ma na celu przetestowanie i doskonalenie systemu przed jego pełnym wdrożeniem. Zakończenie programu pilotażowego przewidziano na koniec 2025 roku.
https://zwielkopolski24.pl/wiadomosci/piec-nowych-placowek-w-wielkopolsce-oferuje-bezplatne-badania-prenatalne-polnoc-regionu-nadal-bez-osrodkow/B59oBrGYx68gecbDwEGs