Śląskie: 300 interwencji dotyczącymi tlenku węgla

6 godzin temu

W woj. śląskim od soboty odnotowano ok. 300 interwencji związanych z zagrożeniem tlenkiem węgla (tzw. czadem) – poinformowała w niedzielę PAP Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach. Strażacy ostrzegli o zagrożeniu w związku z upałami.

Strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej wraz z Beskidzkim Cechem Kominiarzy wydali komunikat,
w którym ostrzegli, iż tlenek węgla stanowi zagrożenie
nie tylko zimą, ale również latem.

„Dlaczego upały są niebezpieczne? Podczas wysokich temperatur i silnego nasłonecznienia przewody kominowe ponad dachem bardzo mocno się nagrzewają. Powoduje to powstawanie tzw. poduszki powietrznej w przewodach spalinowych, która blokuje prawidłowy wypływ spalin na zewnątrz budynku. Zamiast odprowadzać spaliny, komin wpycha je z powrotem do pomieszczeń” – wyjaśniła Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej.

Strażacy wskazali, iż o bezpieczeństwo możemy zadbać, montując certyfikowaną czujkę tlenku węgla; wstrzymując się od używania urządzeń gazowych w godzinach największego nasłonecznienia (między 9.00 a 19.00); dbając o regularny serwis urządzeń grzewczych oraz kontrolę przewodów kominowych i wentylacyjnych; zapewniając stały dopływ powietrza – nie zasłaniając kratek ani otworów wentylacyjnych.

JG, PAP

Idź do oryginalnego materiału