Jak mam nadzieję, wszyscy stali słuchacze Radia 7 Toronto wiedzą, w chwili obecnej nasze audycje codzienne są nadawane poprzez nadajnik AM od 6:00 do 9:00 rano, ale już od czterech lat równolegle audycja jest transmitowana przez internet. Mało kto wie, iż koszt korzystania z nadajnika przez 60-75 godzin miesięcznie (w zależności od długości miesiąca) wynosi dla nas jako producentów programu ponad 24 000 dolarów. Natomiast nadawanie przez internet 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, kosztuje nas ułamek tej sumy. Warto podkreślić, iż audycja na falach AM kończy się o godzinie 9:00 rano, a w eterze można usłyszeć jedynie muzykę hinduską i inne podobne. Natomiast program internetowy przez cały czas jest nadawany po Polsku w doskonałej cyfrowej jakości – nie tylko na terenie Toronto i okolic, ale wszędzie tam, gdzie istnieje dostęp do internetu lub telefonii komórkowej, czyli praktycznie na całym świecie.
Wiem, iż moment, w którym przestaniemy nadawać naszą audycję na falach radiowych, będzie dla wielu naszych stałych słuchaczy bardzo trudny. Może im się wydawać, iż to koniec działalności Radia 7, ale nic bardziej mylnego! Całkowite przejście na nowoczesną formę nadawania przez internet i telefony komórkowe nie tylko zapewni lepszą jakość dźwięku i dłuższą emisję Polskiego programu (24/7), ale również większy zasięg i możliwość odsłuchiwania archiwalnych audycji. jeżeli ktoś mieszka w St. Catharines, dotąd mógł nas słuchać na falach 1320 AM tylko okazjonalnie i to z zakłóceniami. Teraz może odbierać nas w doskonałej jakości. jeżeli ktoś przegapił audycję o 6:00 rano, może ją odtworzyć w dogodnym dla siebie momencie. Czy to nie postęp? Jestem przekonany, iż każdy się z tym zgodzi.
Dzisiejsza technologia daje nam niesamowite możliwości – oglądamy filmy na YouTube, przesyłamy nagrania na WhatsApp, korzystamy z TikToka i Facebooka. Wszystko to opiera się na internecie i nikt nie narzeka, iż jest to trudne w obsłudze.
Chcę podkreślić i zapewnić, iż jeżeli nasi słuchacze i reklamodawcy pozostaną z nami, nasz program codzienny się nie zmieni. Będzie nadawany w tych samych godzinach, z tymi samymi prowadzącymi, z wiadomościami lokalnymi, dobrą muzyką oraz konkursami i zagadkami. Jedyna zmiana dla niektórych słuchaczy (bo wielu już korzysta z internetu) to sposób odbioru.
Dlatego poniżej opisuję dostępne metody odsłuchu. Aby skorzystać z każdej z nich, wystarczy mieć dostęp do internetu (obecnie łatwo dostępny i tani) lub pakiet transmisji danych (data), który często jest dołączany do planów telefonicznych za darmo (lub prawie za darmo).
Radio na telefonie komórkowym
Dziś Smartfon pełni wiele funkcji – dzwonimy, wysyłamy wiadomości, oglądamy Facebooka, korzystamy z GPS, gramy w gry, płacimy za zakupy. Dlaczego więc nie używać telefonu jako radia? Według badań 80% osób słucha audycji i ogląda filmy właśnie przez internet na telefonach komórkowych. To wygodne – można słuchać w autobusie, na spacerze, w kolejce do lekarza. Przecież nikt nie nosiłby ze sobą tradycyjnego odbiornika radiowego! By nas słuchać na telefonie, wystarczy:
- Jeśli masz telefon z systemem Android, odwiedź Play Store. Jeśli masz iPhone’a, odwiedź App Store.
- Pobierz jedną z aplikacji: RADIOS CANADA, MY TUNER RADIO, SIMPLE RADIO. Po zainstalowaniu otwórz aplikację, wpisz w wyszukiwarce Radio 7 Toronto, kliknij ikonę i gotowe! Możesz dodać naszą stację do ulubionych, by nie musieć wpisywać nazwy za każdym razem.
Możesz też skorzystać z naszej specjalnej aplikacji, której nie ma w sklepie internetowym. Wystarczy dodać skrót na ekranie telefonu – z symbolem naszego Sępa Stefana. Instalacja jest bardzo prosta, a instrukcję można obejrzeć na YouTube, wpisując RADIO 7 STEFAN APP. Dlaczego polecamy ten sposób? Brak reklam i pełny dostęp do naszej strony, gdzie można słuchać audycji na żywo, przeglądać archiwum, zamawiać piosenki i wiele więcej.
Radio na tabletach i laptopach
Wszystkie opisane wyżej metody działają również na tabletach i laptopach.
Radio na komputerach stacjonarnych
Wystarczy w dowolnej przeglądarce (Google Chrome, Firefox, Safari) wpisać www.radio7toronto.com lub po prostu Radio 7 Toronto, a nasza strona pojawi się automatycznie.
Słuchanie w samochodzie
Jeśli Twój samochód umożliwia połączenie telefonu z głośnikami, masz do dyspozycji Bluetooth. Wystarczy sparować telefon z systemem audio. Po pierwszym połączeniu wystarczy włączyć muzykę na telefonie, by zaczęła grać przez głośniki. W nowszych samochodach dostępne są Android Auto lub Apple CarPlay, które pozwalają na łatwe korzystanie z aplikacji radiowych na ekranie samochodu.
Radio przez głośniki Alexa i specjalny odbiornik Radia 7
Wkrótce w naszym studio w Plaza Wisła będzie dostępny specjalny odbiornik Radia 7 Toronto. Po jednorazowej instalacji wystarczy go włączyć przełącznikiem – i już gra! To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą korzystać z aplikacji czy internetu. O słuchaniu poprzez głośniki Alexa następnym razem.
Rewelacja: Radio 7 na SMART TV
Nie potrzeba telefonu, tabletu ani głośnika Alexa – wystarczy SMART TV. Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich 10 latach ma tę funkcję. Wystarczy:
- Otworzyć przeglądarkę internetową na telewizorze.
- Wpisać www.radio7toronto.com.
- Kliknąć „Done” i gotowe!
Dzięki temu można słuchać audycji na żywo, przeglądać archiwum, słuchać podcastów i zamawiać koncerty życzeń – bez żadnych dodatkowych kosztów!
Dla ułatwienia można dodać Radio 7 Toronto do zakładek („bookmarks”), aby mieć do niego szybki dostęp. jeżeli ktoś ma problem z konfiguracją, najlepiej poprosić dzieci lub wnuki – to mądre stworzenia! A jeżeli wolisz instrukcję wideo, znajdziesz ją na YouTube, wpisując RADIO 7 SMART TV.
Zapraszam do słuchania Radia 7 Toronto – teraz w jeszcze lepszej jakości i bez ograniczeń!
Maciek Czaplinski