Sołacz – jedna z najpiękniejszych dzielnic Poznania

10 miesięcy temu

Sołacz to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych dzielnic Poznania położona w malowniczej dolinie Bogdanki. To wręcz wymarzone miejsce na spacery pięknymi alejkami, a drewniane mostki nadają temu miejscu dodatkowy urok.

Historia

Nazwa Sołacz pochodzi od słów: sołek, sół, czyli spichlerz lub spiżarnia. Już w dokumencie lokacyjnym miasta Poznania wspomniana jest wieś Niestachów, która znajdowała się w okolicach dzisiejszej ulicy Niestachowskiej. W XV wieku na terenie dzisiejszego Sołacza mieściła się osada młyńska nad Bogdanką.

Wieś Niestachów, która przez długie lata służyła jako zaplecze gospodarcze dla miasta, została włączona w granice Poznania w 1907 roku. Wtedy też rozpoczęła się budowa pierwszej kolonii willowej, która miała służyć bogatym Niemcom, a której projektantem był wybitny urbanista Josepf Stübben.

W latach 1908–1911 powstawał park Sołacki wraz ze stawem. W 1912 roku na terenie parku postawiono restaurację o nazwie „Parkowa” wraz z ogrodem restauracyjnym. Rok później w pobliżu restauracji, zbudowano pomost z działającą przy nim wypożyczalnią łódek.

W okresie międzywojennym miejsce to tętniło życiem. Ludzie przychodzili na spacer, korzystali z możliwości popływania łódkami po stawie i chętnie zaglądali do restauracji. W parku odbywały się wydarzenia muzyczne i kulturalne.

Podczas okupacji niemieckiej na teren Parku Polacy nie mieli wstępu. Był on dostępny jedynie dla Niemców, a nazwa parku została wtedy zmieniona na Kuhndorfpark (Park Niestachowski).

Po II wojnie światowej restauracja nosiła nazwę „Wypoczynek”, a później „Piracka”, aż w końcu w 1992 roku przyjęła nazwę „Meridian” (obecnie Port Sołacz). W architekturze Sołacza nastąpiły wtedy istotne zmiany – zbudowano m.in. gmach Akademii Rolniczej.

Sołacz dzisiaj

Obecnie Sołacz to spokojna dzielnica willowa z przeważającą zabudową domów jednorodzinnych. Zespół urbanistyczno-architektoniczny Sołacza 19 stycznia 1983 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Dzisiaj, podobnie jak dawniej poznaniacy bardzo chętnie wybierają to miejsce na rodzinne spacery. Dzieciaki uwielbiają oglądać pływające po stawie kaczki i łabędzie a zakochani chętnie przychodzą tu na romantyczne spacery. To również świetne miejsce dla biegaczy, z Sołacza można pobiec w kierunku pobliskiego Lasku Golęcińskiego a stamtąd jeszcze dalej w stronę Strzeszynka i Kiekrza.

Jako ciekawostkę dodam, iż poznańskim Sołaczu w 1945 roku odbyła się pierwsza po II wojnie światowej masowa impreza biegowa, w której wzięło udział 80 biegaczy.

Dużą atrakcją jest też Ogród Dendrologiczny szczególnie zimą, kiedy to na jego terenie w okresie od października do lutego działa Lumina Park. Można się wtedy wybrać na multimedialny spacer wśród drzew i krzewów.

Z kolei w Parku Wodziczki mamy rodzinny plac zabaw, w którym znajdują się atrakcje nie tylko dla najmłodszych. Jest tutaj bowiem boisko do koszykówki, piłkarzyki, stoły do ping-ponga, szachownice, a także boisko do gry w bule.

Na terenie dzielnicy znajduje się Park Tenisowy Olimpia, czyli największy obiekt tenisowy w Poznaniu, malowniczo położony na terenach Parku Golęcińskiego. To tutaj co roku w czerwcu odbywaj się międzynarodowy turniej tenisowy mężczyzn ATP Challenger Poznań Open.

Między ulicami Podlaską i Mazowiecką znajduje się kościół św. Jana Vianneya zbudowany w latach 1928–1930 według projektu Stanisława Mieczkowskiego. Jest to świątynia zbudowana w stylu neoklasycystycznym na planie koła w formie rotundy przykrytej kopułą z latarnią.

Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego

Na Sołaczu, przy alei Wielkopolskiej mieszkał Feliks Nowowiejski, kompozytor, twórca m.in. Roty i Oratorium Quo vadis. W zrekonstruowanych wnętrzach „Willi wśród róż” przy alei Wielkopolskiej 11 znajduje się Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego – placówka edukacyjna, promująca życie i dzieło światowej sławy kompozytora.

Salon otwarto 7 lutego 2008 roku, w 131. rocznicę urodzin artysty. Dzielnica jest też bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami Poznania, a do centrum miasta z Sołacza prowadzi piękna aleja kasztanowców (aleja Wielkopolska).

Aleja Wielkopolska

Restauracja Park Sołacz została wydzierżawiona i wyremontowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przy restauracji działa również hotel. Być może powrócą też łódki, ale to wymaga wybudowania bosmanówki i pomostu.

Podobne artykuły:

Rezerwat Meteoryt Morasko i najwyższy szczyt Poznania

Ścieżka spacerowa w koronach drzew w Poznaniu

Idź do oryginalnego materiału