SOR w Legionowie prawie gotowy. Pacjentów przyjmie na początku wakacji

1 tydzień temu

W legionowskim szpitalu, filii Wojskowego Instytutu Medycznego, powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy. SOR ma rozpocząć działalność od 1 lipca br.

- Osiągnęliśmy poziom organizacyjny, który pozwala nam na uruchomienie SOR-u – przekazał w piątek dyrektor WIM gen. Grzegorz Gielerak. - Pełne uruchomienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy szpitalu w Legionowie będzie miało miejsce 1 lipca. Dziś jesteśmy pod względem sprzętowym, kadrowym w pełni przygotowani do tego zadania. Najbliższe tygodnie poświęcimy jedynie już doskonaleniu procesów organizacyjnych - powiedział.

Jak podkreślił, legionowski Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie korzystał z doświadczeń największego SOR-u, jaki funkcjonuje przy WIM w Warszawie. - Jednocześnie, wzorem innych oddziałów tutejszego szpitala w Legionowie, będziemy starali się doskonalić procesy opieki szpitalnych oddziałów ratunkowych funkcjonujących w ramach podmiotów leczniczych o różnych poziomach referencyjności - powiedział.

Podkreślił, iż "jest to istotny element z punktu widzenia optymalizacji funkcjonowania systemu ochrony zdrowia jak i metod opieki w warunkach zagrożenia, jakimi jest kryzys czy wojna”. Według niego czasy, w których żyjemy, wymagają działań podnoszących poziom ochrony ludności, a ta inicjatywa - zaznaczył - ma służyć temu celowi.

Zdaniem szefa kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jana Grabca powstanie SOR-u w Legionowie to historyczny moment dla miasta. - Marzenie o szpitalu trwało przez wiele dekad. Pojawiła się prywatna klinika, później szpital onkologiczny niedaleko Legionowa, później powstał szpital wojskowy i cały czas było trochę lepiej – wspominał szef KPRM.

Jednak – jak zaznaczył - kluczowym momentem z perspektywy bezpieczeństwa medycznego mieszkańców jest uruchomienie SOR-U. - W sytuacji nagłego zagrożenia życia i zdrowia mieszkańcy mogą liczyć na natychmiastową pomoc tu, na miejscu, nie czekając na karetkę z Warszawy – wskazał Grabiec.

Dodał, iż Legionowo powinno być przykładem modelowym, „aby doświadczenia medycyny wojskowej były możliwie szeroko implementowane i żebyśmy czuli się bezpieczniej, również w kontekście potencjalnych zagrożeń, które przed nami”.

Z kolei wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk ocenił, iż powstanie SOR-u to „przejaw większej filozofii, którą chcemy wdrażać w całym kraju”. - Chcemy, żeby wojsko było bliżej społeczeństwa, a społeczeństwo bliżej wojska. To są dzisiaj dwa najważniejsze elementy, które muszą się zazębić, aby odporność państwa była na jak najwyższym poziomie - powiedział. Podkreślił, iż chce, aby wojskowa służba zdrowia służyła zarówno wojsku, jak i mieszkańcom.

Najbliższe Szpitalne Oddziały Ratunkowe w tej chwili znajdują się w Szpitalu Bródnowskim na warszawskim Targówku oraz w szpitalu w Wołominie. Szpital wojskowy w Legionowie został otwarty we wrześniu 2023 roku.

Idź do oryginalnego materiału