Specjaliści apelują, by szczepić dzieci przeciw wirusowi HPV

5 godzin temu
Zdjęcie: Specjaliści apelują, by szczepić dzieci przeciw wirusowi HPV


Prawie 80 proc. świętokrzyskich szkół podstawowych przystąpiło do programu bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Taka możliwość istnieje od września 2024 roku. Dzięki programowi zaszczepionych zostało prawie 3,5 tys. świętokrzyskich uczniów.

Dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii podkreśla, iż szczepienia HPV, to skuteczna profilaktyka, która przeciwdziała nowotworom.

– Szczepienie HPV jest pierwszym szczepieniem, które pozwala na wyeliminowanie choroby nowotworowej. W przypadku wirusa HPV nie mówimy tylko o raku szyjki macicy. Ten wirus powołuje też raka odbytu, krtani, czy prącia, w związku z tym tych nowotworów jest kilka. Dlatego powinniśmy szczepić zarówno dziewczynki, jak i chłopców – zaznacza Leszek Smorąg.

W województwie świętokrzyskim działają 524 szkoły podstawowe, a do programu szczepień przeciw wirusowi HPV zgłosiło się 385. Wśród nich była m.in. Szkoła Podstawowa nr 25 w Kielcach – informuje jej dyrektor Sylwester Ozga.

– W uzgodnieniu z organem prowadzącym, jak i z Sanepidem zebraliśmy deklaracje chętnych uczniów podpisane przez ich rodziców. Było to 64 uczniów, co stanowi ok. 10 proc. uprawionych wiekowo do przyjęcia szczepionki – mówi Sylwester Ozga.

Andrzej Sygut, wieloletni zastępca prezydenta Kielc przypomina, iż gmina Kielce około 20 lat temu jako pierwsza w Polsce wprowadziła program bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV dla młodych kielczanek.

– My te szczepienia zaczynaliśmy od dziewcząt. Później się okazało, iż także chłopcy zarażali tym wirusem. Dlatego zmodyfikowaliśmy nasze podejście do tego tematu. Teraz mogą się zaszczepić dziewczęta i chłopcy. Apelują do rodziców młodych osób, by nie zaniedbywali obowiązku i szczepili swoje dzieci przeciwko tak groźnemu wirusowi – dodał Andrzej Sygut.

W 2022 roku w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało prawie 2,3 tys. kobiet, a walkę z tą chorobą przegrało 60 proc. pań. Natomiast w województwie świętokrzyskim na raka szyjki macicy w 2022 roku zachorowało 70 kobiet, a zmarły 52 chore.

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV potrwa do 2030 roku. Szkoły chcące wziąć w nim udział mogą się zgłaszać do powiatowego inspektora sanitarnego. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

W Polsce w tamtym roku w pierwszych trzech miesiącach roku szkolnego 2024/2025 z programu skorzystało 36 proc. szkół podstawowych i dzięki ich zaangażowaniu zaszczepiono 61 tys. dzieci.



Idź do oryginalnego materiału