Śpiewy zaduszne w parku etnograficznym

gniezno24.com 2 miesięcy temu

Zapraszamy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego na spotkanie o obrzędach zadusznych, które połączone będzie ze śpiewami.

Dzień Zaduszny, który przypada w kalendarzu kościoła katolickiego 2. listopada, to dzień poświęcony pamięci zmarłych. Na cmentarzach, w ciszy i powadze, wspominamy bliskich, wspomagamy ich dusze, aby dostąpiły zbawienia. Wędrówka po mogiłach, a zwłaszcza po grobach osób najbliższych, nasuwa tę prawdę, iż wszyscy, zdążamy do wieczności.

Tego dnia, rychło rano, kapłani odśpiewują tak zwane Officium Defunctorum, tj. jutrznią za dusze zmarłych, tak zwane wigilie lub częściej wilije, która to ostatnia nazwa tych śpiewów żałobnych od łacińskich słów vigiliare vigiliae, tj. czuwać czuwanie pochodzi, dlatego iż niegdyś przez całą noc nie śpiąc, a więc czuwając, przy ciałach wiernych zmarłych śpiewać te pieśni żałobne, było powszechny zwyczajem.

Okoliczność Dnia Zadusznego jest okazją do zaproszenia Państwa na spotkanie z Agnieszką Podemską ze Stowarzyszenia Podkoziołek, które odbędzie się 3. listopada w kaplicy z Lasów Grabskich, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Pani Agnieszka opowie o obrzędach związanych z tym okresem, odpowie na pytanie dlaczego Dziady dla Słowian są do dziś tak ważne. Na koniec zaśpiewamy pieśni zaduszne, które poprowadzi Paulina Jałoszyńska.

Zapraszamy w niedzielę 3. listopada, na godz. 14:30. Wstęp jest bezpłatny.

Idź do oryginalnego materiału