Przedstawienie „Dzisiaj w Betlejem” można było w sobotę zobaczyć na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. W niedzielę o 15.30 zostaną pokazane w kościele pw. św. Karola Boromeusza na opolskich „Chabrach”.
Arka w Opolu pokazała jasełka. Aktorzy opanowali emocje
Artystyczną opiekę nad uczestnikami jasełek sprawuje aktorka, pani Barbara Lach. W części muzycznej spektakl wsparli chórzyści z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Nowej Wsi Królewskiej.
– Oglądałem sobotni spektakl. Byłem pełen podziwu dla grających w jasełkach. Znam ich z innych stron aktywności i wiem, ile wysiłku muszą włożyć by tam, na scenie opanować emocje, poczekać na swoją kolej itd. W sobotę wyszło świetnie – mówi członek zarządu Arki Bernard Mróz.
– Celem tego przedsięwzięcia jest integracja osób z niepełnosprawnością intelektualną. A także promocja naszej fundacji oraz pokazanie daru, jakim są osoby niepełnosprawne. Tego, jak potrafią społecznie funkcjonować. Jest to też podziękowanie dla naszych przyjaciół i darczyńców, osób, które propagują budowę domu L’Arche w Opolu – mówi Monika Grabowska z zarządu z zarządu Fundacji L’ Arche w Opolu.
Działka jest, ma być dom
– W czasie od poprzednich jasełek w styczniu 2023 roku sporo się zdarzyło – informuje pani Anna Kupińska, prezes zarządu L’Arche w Opolu.
– W lutym wraz z Urzędem Miasta zorganizowaliśmy w naszym mieście konferencję pt. Miejsce osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczności lokalnej.
Jak mówi, jej gościem była m.in. Anna Dymna. Na tej konferencji padła obietnica, iż miasto udostępni nam działkę pod budowę domu. Została ona dotrzymana. Rada miasta wyraziła zgodę na przekazanie jej Fundacji L’Arche.
– Zaczęliśmy, korzystając z doświadczeń innych domów Arki w Polsce pracować nad koncepcją naszego domu w Opolu – dodaje Anna Kupińska.
– Współpracujemy z panem Marcinem Gałkowskim, wykładowcą z Politechniki Opolskiej, który od kilku lat zachęcał studentów, by pracowali nad tym, jak zaprojektować dom dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Kilka projektów powstało. Teraz pracujemy nad ich dopasowaniem do konkretnej działki. Te prace są na ukończeniu.
Dodajmy, iż Opolska Fundacja L’Arche zamierza – by zdobyć pieniądze na budowę domu – aplikować do rządowego programu Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe. Wszystko to korzystając z przyznanej przez miasto działki.
Dom tak pomyślano, by zmieściły się w nim dwie społeczności (niepełnosprawni i asystenci) po szczęść mieszkań każda. Częścią wspólną będą kuchnia i pralnia.
– Pieniądze z rządowego programu wystarczą na podstawową wersję opieki – podsumowuje Anna Kupińska. – Chcemy stworzyć w nim domowe warunki pobytu i rozwoju. Jesteśmy wdzięczni za wszelkie wsparcie – dotychczasowe i przyszłe.
Czytaj: Dwie premiery w lutym. Zespół OTLiA pracuje na pełnych obrotach od początku roku