Sport bez barier w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Jana Brzechwy w Giżycku

3 dni temu

Sport dla osób niepełnosprawnych to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim wyraz siły, odwagi i determinacji.

W minionym tygodniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Jana Brzechwy w Giżycku odbyła się akcja sportowa pod nazwą „Męskie rozmowy w Dniu Mężczyzn”, która była doskonałym przykładem, jak wiele można osiągnąć, gdy tylko wierzymy w siebie i mamy wsparcie innych. To był czas, aby celebrować różnorodność i siłę ducha sportowców, którzy pokazują nam, iż każdy z nas ma w sobie potencjał do przekraczania granic.

Przez wiele lat problemem było traktowanie sportu osób z niepełnosprawnościami jako kontynuacji rehabilitacji. Często więc narzucano dyscyplinę sportową zmuszając do uprawiania konkretnego rodzaju aktywności. Na szczęście teraz każdy sam może decydować jaki sport lubi i chce uprawiać. Aktywność fizyczna daje nam zdrowie, siłę, a także dodaje pewności siebie.

W minionym tygodniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Jana Brzechwy w Giżycku, odbyły się zajęcia w ramach drugiej edycji „Męskie rozmowy w Dniu Mężczyzn”. Inicjatywa obejmowała trening ogólnorozwojowy z elementami boksu oraz umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu. Zajęcia prowadzili żołnierze 41 Batalionu Obrony Pogranicza.

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż boks i nauka nie mają ze sobą nic wspólnego, badania dowodzą, iż regularne treningi bokserskie mogą pozytywnie wpłynąć na zdolności poznawcze i skoncentrowane myślenie.

Treningi bokserskie pomagają w radzeniu sobie ze stresem i napięciem emocjonalnym. Dzieci uczą się, jak skoncentrować się na swoich celach, a jednocześnie odreagować napięcia i frustracje, co sprzyja zdrowiu psychicznemu.

Boks wzmaga poczucie własnej wartości i pewności siebie. W miarę osiągania kolejnych sukcesów na treningach, można zyskać wiarę we własne możliwości, co przekłada się na większą odwagę w podejmowaniu wyzwań zwłaszcza w przypadku osób z niepełnosprawnościami – podsumowują żołnierze.

W ostatecznym rozrachunku wszyscy ukończyli trening jako źródło autentycznej satysfakcji i wzrostu poczucia własnej wartości. Sprawnie i dobrze zorganizowana akcja sprawiła wiele euforii uczniom.

(Tekst, fot.: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczym im. Jana Brzechwy w Giżycku)

Idź do oryginalnego materiału