Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej poinformowało o pozyskaniu środków finansowych na realizację nowego projektu, za pomocą którego będzie mogło rozszerzyć zakres świadczonej przez siebie pomocy. Wartość projektu to ponad 3,5 mln. złotych.
Rozpoczęty 1 stycznia projekt to znaczące wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia, ale nie tylko. O jego szczegółach opowiedziała prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej Anna Kaptacz:
– Tytułem tego projektu jest “Pomagamy, Wspieramy, Dajemy Nadzieję” i polega on na tym, iż mamy pod opieką naszych pacjentów hospicyjnych, ale rozszerzamy dla nich, i nie tylko dla nich, usługi społeczne, które będą wykonywać opiekunki medyczne i społeczne, załatwiając wszystkie inne niemedyczne, ale też częściowo medyczne problemy, takie, które powinna wykonywać opiekunka medyczna. W szczególności taką opiekę otrzymają osoby niesamodzielne, zagrożone wykluczeniem społecznym, z niepełnosprawnościami i w wieku powyżej 60 roku życia, z chorobą nowotworową lub z inną przewlekłą nie poddającą się leczeniu przyczynowemu. I do tej opieki potrzebuje pacjent otrzymać skierowanie od lekarza POZ-u i z tym skierowaniem zgłasza się do Hospicjum przy ul. Kopernika 17A gdzie rozpoczynamy projekt i opiekę nad takim pacjentem.
Głównym celem projektu jest poprawa dostępności do usług społecznych w miejscu zamieszkania dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, które objęte będą w projekcie opieką długoterminową. W projekcie realizowane będą: usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, usługi zdrowotne w zakresie długotrwałej opieki pielęgniarskiej i rehabilitacji, teleopieka, wypożyczalnia sprzętu medycznego, dowóz posiłków, czy transport dla beneficjentów projektu. Czas realizacji projektu to okres od 1. stycznia 2025 r. do 28. lutego 2027 r.:
– Ponad dwa lata pacjenci będą mogli uzyskiwać taką pomoc. Fakt, iż jeden pacjent będzie mógł korzystać 6 miesięcy z tej opieki. Oprócz tego, iż będzie tam wchodzić opiekun medyczny czy społeczny, to także będzie wchodził rehabilitant, który mamy nadzieję, iż przez pół roku poprawi na tyle stan zdrowia pacjenta, szczególnie nie z chorobą nowotworową, ale inną przewlekłą, która spowodowała na przykład jego unieruchomienie i brak odpowiedniej rehabilitacji spowodował, iż ten chory w tej chwili w ogóle nie daje rady i nie wychodzi z domu, a przez pół roku możemy osiągnąć bardzo znaczącą poprawę taką, która pozwoli, iż ten pacjent będzie mógł sam funkcjonować.
W projekcie usługami świadczonymi w społeczności lokalnej zostanie objętych 180 osób, w tym 108 kobiet i 72 mężczyzn.