Stadion Opolski – trwa montaż konstrukcji dachu
Przypomnijmy, iż miesiąc temu robotnicy zakończyli pierwszy etap inwestycji. Gotowa jest betonowa część trybun. Teraz ruszył montaż zadaszenia stadionu oraz konstrukcji stalowej elewacji. W przyszłym roku pojawi się na niej tzw. sukienka, czyli charakterystyczna membrana okalająca cały Stadion Opolski.
– Widać już mniej więcej część połaci, które będą powstawały finalnie, widać też zasięg tego dachu. To nie pozostało kompletna konstrukcja. Ona jeszcze będzie wystawać na zewnątrz i stanowić również wsparcie dla tej tzw. „sukienki” czyli membrany, która będzie niejako fasadą obiektu z trzech stron, a adekwatnie to czerech, bo z jednej będzie bardziej oszklony budynek klubowy – tłumaczy Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego, który odpowiada za realizację inwestycji i ma zarządzać stadionem.
– Prace przebiegają w szybkim tempie, bo budowane jest to na zasadzie „tandemów”. One są wciągane następnie potężnym dźwigiem na już wcześniej ustawione żelbetowe konstrukcje. I tam zostaną skręcone – opisuje.
W zależności od warunków pogodowych, które ostatnio były idealne, ten etap montażu konstrukcji będzie trwał około miesiąc, maksymalnie dwa. Na razie prace realizowane są zgodnie z założonym planem.
– Budowa konstrukcji żelbetowej na zasadzie prefabrykacji, spowodowała choćby przyspieszenie tych robót. W tej chwili daje nam to taki bufor czasowy, iż możemy spokojnie sobie realizować wszystkie założenia. Zarówno pod kątem konstrukcyjnym jak i finansowym – cieszy się Patryk Stasiak.
Wszystko idzie zgodnie z planem
W podobnym tonie wypowiada się menadżerka projektu ze strony głównego wykonawcy firmy Mirbud. Znanej w Opolu z budowy Toyota Park, a w sportowym świecie z budowy wielu stadionów m. in. ŁKS-u Łódź czy Wisły Płock.
– Kilka dni temu minął rok od wbicia pierwszej łopaty, wyznaczenia terenu inwestycji. To co za nami to roboty ziemne pod bryłą stadionu. Roboty fundamentowe, które umożliwiły nam wykonywanie etapu konstrukcji, która wychodzi ponad ziemię. Za nami także konstrukcja prefabrykowana czyli słupy, belki grzebieniowe, trybuny, które pokazują nam wewnętrzną bryłę stadionu. Zamknęliśmy również budynek klubowy stropami – wylicza Klaudia Wiącek.
Koszt tej największej sportowej inwestycji Opolszczyzny to około 200 mln zł brutto. Jej owocem będzie stadion na 11,5 tysiąca widzów z pełnym zadaszeniem trybun oraz oświetleniem odpowiednim dla transmisji HD. Obiekt będzie służyć będzie wszystkim mieszkańcom naszego regionu i ma być gotowy pod koniec 2024 roku.
– Wtedy to będziemy czuli, iż to jest stadion piłkarski. Wówczas będą realizowane prace wykończeniowe. Będą instalowane choćby te elementy, które są narażone na czynniki zewnętrzne – zauważa Patryk Stasiak.