Stalowa Wola: Chorągiewki pamięci po raz 10. ozdobiły groby Pionierów

leliwa.pl 10 godzin temu

Groby Pionierów Stalowej Woli znów oznakowane zostały symbolicznymi chorągiewkami pamięci. W ten szczególny sposób Muzeum Regionalne od 10 lat co roku przypomina o nieżyjących już pierwszych mieszkańcach Stalowej Woli, budowniczych miasta, którzy mieli swój wkład w jego rozwoju.

A chodzi o pierwszych mieszkańców Stalowej Woli, którzy przybyli do powstającego miasta przed wojną w latach 1937-1939. Akcja chorągiewek pamięci organizowana co roku tuż przed 1 listopada jest kontynuacją projektu ‘Stalowowolanie’.

O akcji, która po raz pierwszy została zorganizowana w 2015 roku, mówi Beata Trybuła ze stalowowolskiego Muzeum

W tym roku w akcję roznoszenia chorągiewek zaangażowali się 7-klasisci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr2. Odwiedzanie grobów Pionierów poprzedziły lekcje z muzealnikami, którzy opowiedzieli młodzieży o pierwszych mieszkańcach Stalowej Woli

To również pierwszy dyrektor pierwszego liceum w Stalowej Woli Witold Habdank-Kossowski spoczywający na cmentarzu w Rozwadowie, czy kierownik budowy osiedla Stalowa Wola, Ludwik Tołwiński, który spoczywa na cmentarzu w Nisku.

Z pierwszymi mieszkańcami Stalowej Woli związana jest pewna legenda, w prawdzie po latach badań okazała się nieco nieaktualna, ale jak twierdzi Beata Trybuła, jest chętnie powtarzania. Chodzi o pierwszego mieszkańca Stalowej Woli, który też jako pierwszy spoczął na Cmentarzu Komunalnym

W tym roku, podobnie jak w poprzednich, symbolicznymi chorągiewkami groby Pionierów Stalowej Woli oznaczali też strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, którzy także uporządkowali zaniedbane groby.

Natomiast pełna lista ponad 200 Pionierów Stalowej Woli dostępna jest m.in. na stronie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli w zakładce projekty. Link znajduje się w artykule 'Stalowowolanie w dniu wszystkich świętych’.

Idź do oryginalnego materiału