Starachowiccy lekarze przeprowadzili pionierski w naszym województwie zabieg udrażniania tętnic wieńcowych. To nowy sposób leczenia chorób układu krążenia.
Zabieg przeprowadzono z wykorzystaniem nowoczesnej metody operacyjnej tzw. aterektomii orbitralnej. Polega on na poszerzeniu zwapnionych naczyń dzięki specjalnej głowicy – informuje rzecznik starachowickiego szpitala, Małgorzata Kałuża.
Starachowicki zespół kardiologów przeprowadził trzy trudne zabiegi angioplastyki wieńcowej u pacjentów o bardzo trudnej anatomii zwężeń z licznymi zwapnieniami, którzy z powodów anatomicznych nie mogli zostać poddani aterektomii rotacyjnej (rotablacji) tj. przewiercaniu zwapnionych blaszek miażdżycowych. Jedyną szansą na poprawę ich stanu zdrowia było wykorzystanie urządzenia stosowanego od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, a teraz w Europie.
W przypadku aterektomii orbitalnej zabieg angioplastyki wieńcowej wyglądał nieco inaczej niż klasyczna rotablacja. Częścią roboczą urządzenia nie było wiertło, a tzw. korona o średnicy 1,25 mm powleczona diamentowymi opiłkami wielkości 4-5 mikronów, która obracała się z dużą prędkością w świetle naczynia jak po orbicie (stąd nazwa), krusząc i ścierając zwapnienia.
Następnie naczynie można było bez przeszkód poszerzyć balonikiem i wstawić stent. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii skutecznie poszerzono naczynia i przywrócono prawidłowe ukrwienie serca u pacjentów poddanych zabiegowi.
Zabiegi zostały przeprowadzone wypożyczonym sprzętem, ale po ich pozytywnym zakończeniu szpital planuje zakupić takie urządzenia.
Miażdżyca jest przewlekłą chorobą zapalną tętnic polegającą na tworzeniu się blaszek miażdżycowych na skutek gromadzenia się w ścianie naczynia komórek zapalnych oraz cholesterolu pochodzącego z krwi.
Zwężenie przez blaszkę miażdżycową średnicy światła naczynia do 50 proc. nie powoduje u pacjenta dolegliwości, ponieważ przepływ krwi jest wystarczający w stosunku do zapotrzebowania mięśnia sercowego. W przypadku zwężenia powyżej 80 proc. dochodzi do niedokrwienia serca i objawów dławicowych. Dalsze powiększenie się blaszki lub jej pęknięcie i wytworzenie na jej powierzchni skrzepliny prowadzi do całkowitego zamknięcia naczynia, wskutek czego dochodzi do zawału mięśnia sercowego.
Miażdżyca jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.