Stare Miasto w Lublinie – co warto zobaczyć?

6 godzin temu
Zdjęcie: Stare Miasto w Lublinie


Stare Miasto w Lublinie – co warto zobaczyć?

Już wiecie, jak wiele zabytków warto zobaczyć podczas wizyty w Lublinie. Jednak gdybyśmy mieli opisać je wszystkie, nie starczyłoby nam internetu. Dlatego skupimy się na dziewięciu z nich — tych, które najczęściej przychodzą na myśl po usłyszeniu słowa „Lublin”. jeżeli wciąż zastanawiasz się: „Lublin – Stare Miasto – co zobaczyć?”, zaraz Ci pomożemy.

Brama Krakowska

Rozpoczynając spacer po lubelskim Starym Mieście, warto symbolicznie zacząć go od Bramy Krakowskiej, która niegdyś strzegła wjazdu do miasta. Z obu jej stron – od północy i południa – przylegały miejskie mury obronne. Jest jedną z trzech bram znajdujących się w Lublinie i jedną z dwóch, które były częścią murów miejskich. w tej chwili Brama Krakowska otwarta jest dla zwiedzających, a w jej wnętrzu znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina z fascynującą wystawą ukazującą dzieje miasta od okresu osadniczego aż do 1944 roku.

Brama Krakowska widziana od strony Starego Miasta | fot. Dominik Wąsik

Archikatedra Lubelska

Nie bez kozery uważana za perłę baroku województwa lubelskiego — to jeden z pierwszych budynków wzniesionych w tym stylu poza granicami Włoch. Wnętrze katedry zdobi oryginalny hebanowy ołtarz, a ściany i sklepienia pokrywają niezwykłe freski. Zwiedzanie jest bezpłatne, ale warto zaplanować wizytę poza godzinami nabożeństw, aby nie przeszkadzać wiernym.

Wieża Trynitarska

Najwyższy punkt Starego Miasta — ma 60 metrów wysokości. Na 40. metrze znajduje się punkt widokowy z panoramą Lublina. Nazwa wieży pochodzi od zakonu trynitarzy, który niegdyś mieszkał w pobliżu. Dziś wieża pełni funkcję dzwonnicy archikatedry oraz mieści Muzeum Archidiecezjalne. Na jej szczyt prowadzą 207 schodów.

Wieża Trynitarska widziana z okolic Starego Miasta w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Historia Starego Miasta

Lublin poniósł najmniejsze straty podczas II wojny światowej spośród dużych polskich miast, dzięki czemu możemy dziś podziwiać oryginalne zabudowania sprzed wieków.

Plac po Farze

To miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Nazwa pochodzi od ruin kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła, który wzniesiono w XIII wieku. Kościół rozebrano w XIX w. z powodu złego stanu technicznego. Pozostałe fundamenty przypominają o jego historii i stanowią punkt spotkań.

Plac po Farze widok z boku | fot. Dominik Wąsik

Muzeum Narodowe – Zamek Królewski

Największe muzeum we wschodniej Polsce, obejmuje cały kompleks zamku królewskiego z donżonem i Kaplicą Trójcy Świętej. Znajduje się tu m.in. słynne dzieło Jana Matejki – Unia Lubelska.

Baszta Półokrągła

Gotycka baszta z XIV wieku, będąca częścią murów obronnych. Jej nazwa pochodzi od półkolistego kształtu. Niestety, wnętrze nie jest dostępne do zwiedzania.

Baszta Półokrągła w Lublinie. Historia obronna Lublina | fot. Dominik Wąsik

Zwiedzanie Starego Miasta

Koszty zwiedzania są zróżnicowane — zależą od wybranych atrakcji. Informacje znajdziecie na stronach internetowych poszczególnych obiektów lub w lokalnym punkcie informacji turystycznej.

Plac Łokietka

Dawniej znajdował się pod murami miasta, powstał po zasypaniu fosy i rozbiórce wałów. Pełnił funkcję targu zbożowego. Nazwa pochodzi od króla Władysława Łokietka, który nadał Lublinowi prawa miejskie. To doskonałe miejsce do podziwiania Bramy Krakowskiej, deptaka – Krakowskiego Przedmieścia – oraz Nowego Ratusza.

Kaplica Trójcy Świętej

Jedna z najcenniejszych budowli średniowiecznych w Polsce, znana z unikatowych fresków bizantyjsko-ruskich. Zbudowana w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego jako królewska kaplica. w tej chwili stanowi część kompleksu zamkowego.

Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Rynek Starego Miasta

Serce lubelskiej starówki, pełne zabytkowych kamienic i klimatycznych uliczek. W jego centrum znajduje się dawny Stary Ratusz – Trybunał Koronny. Rynek tętni życiem, a liczne wydarzenia i atrakcje czynią z niego obowiązkowy punkt wycieczki. W pobliżu znajduje się m.in. Bazylika oo. Dominikanów.

Atrakcje Starego Miasta

Stare Miasto w Lublinie to miejsce pełne atrakcji — w tym artykule przedstawiliśmy tylko wybrane. Najlepszym sposobem na poznanie jego uroku jest spacer bez planu — pozwólcie sobie zgubić się w jego klimatycznych zakątkach.

Idź do oryginalnego materiału