
W środę startuje ORLEN Wyścigu Narodów, która w całości odbędzie się na Podkarpaciu Pośród ponad 20 reprezentacji, na starcie staną także Polacy – gospodarze wyścigu. Selekcjoner narodowej drużyny – Tomasz Brożyna – zapowiada walkę o wygrane etapowe i chęć poprawienia 12. miejsca Filipa Gruszczyńskiego z ubiegłego roku.
W środę 14 maja utalentowani zawodnicy rozpoczną ściganie w ORLEN Wyścigu Narodów, jednej z trzech rund prestiżowego UCI Pucharu Narodów dla młodzieżowców. Czterodniowa rywalizacja rozpocznie się w Łańcucie, a zakończy pod Hotelem Arłamów, gdzie ulokowana zostanie meta kolejnych trzech etapów. Po drodze zawodnicy odwiedzą też między innymi Jasło, Jarosław, Ustrzyki Dolne i Lesko.
Trasa ORLEN Wyścig Narodów 2025:
- etap: 14.05.2025 ŁAŃCUT – JASŁO 155,8 km
- etap: 15.05.2025 JAROSŁAW – HOTEL ARŁAMÓW 143,3 km
- etap: 16.05.2025 USTRZYKI DOLNE – HOTEL ARŁAMÓW 138,6 km
- etap: 17.05.2025 LESKO, POWIAT LESKI – HOTEL ARŁAMÓW 146,9 km

I etap z Łańcuta do Jasła
Obydwa podkarpackie miasta szczycą się bogatą historią. Łańcut znany jest przede wszystkim z perły architektury Baroku, Zamku Lubomirskich i Potockich, który w połączeniu z urokliwymi kamienicami i ogrodami tworzy niezwykły klimat. Z kolei Jasło – miasto mety pierwszego etapu ORLEN Wyścig Narodów – urzeka dziedzictwem kulturowym, zabytkowymi kościołami, tradycjami winiarskimi i malowniczymi krajobrazami pobliskiego Beskidu Niskiego.

Oprócz walorów historycznych i wizualnych, etap powinien dostarczyć wielu sportowych emocji. Nieprzewidywalny, młodzieżowy peleton zmierzy się z trudną, 155-kilometrową trasą. Szczególnie wymagająca będzie pierwsza część etapu, naszpikowana krótkimi, ale stromymi podjazdami. Na jednym z nich – w Błażowej – kolarze powalczą na premii specjalnej.
Następnie teren nieco się wypłaszczy, a ostatnią, najdłuższą wspinaczkę zawodnicy pokonają na 30 kilometrów do mety. Wszystko rozstrzygnie się na płaskim finiszu w Jaśle, gdzie przed rokiem uciekinierzy przechytrzyli peleton. Podobna charakterystyka etapu sprawia, iż ponownie możemy spodziewać się aktywnej i walecznej jazdy młodych zawodników, szczególnie, iż nie będą mieli łączności radiowej z dyrektorami sportowymi.

Pośród zawodników, na których należy zwrócić uwagę, są między innymi Belgowie Jente Michels i Aaron Dockx, Hiszpan Iker Bonillo, Francuz Emmanuel Houcou, Włoch Filippo Agostinacchio czy reprezentant Polski Dawid Lewandowski i mistrz kraju ze startu wspólnego, Marek Kapela z KK Tarnovia. Wyścigi młodzieżowe znane są jednak z nieoczekiwanych rozstrzygnięć, dlatego z niecierpliwością można wyczekiwać rozpoczęcia rywalizacji w ORLEN Wyścigu Narodów.
„Etap zapowiada się bardzo ciekawie i wymagająco. Nie ma tu długich podjazdów, ale cały czas jedziemy góra-dół wąskimi, krętymi drogami. Przewiduję, iż etap od początku będzie bardzo dynamiczny, spodziewam się wielu ataków, ale moim zdaniem etap zakończy się masowym sprintem w Jaśle” – mówił Michał Paluta, były mistrz Polski elity w kolarstwie szosowym, który brał udział w projektowaniu trasy wyścigu.
Zwycięzca etapu na trasie Łańcut-Jasło zostanie pierwszym liderem klasyfikacji generalnej ORLEN, Sponsora Tytularnego ORLEN Wyścigu Narodów. W przeszłości dobre wyniki na etapach oraz w „generalce” dawały wielu zawodnikom przepustkę do World Touru, najwyższej kolarskiej dywizji.

Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć przykłady kolarzy, którzy po sukcesie na polskich szosach podpisali kontrakty z jednymi z najlepszych drużyn. Ubiegłoroczny zwycięzca z Jasła – Duńczyk Peter Oxenberg – od przyszłego roku będzie ścigał się w INEOS Grenadiers, gdzie aktualnie jeździ Michał Kwiatkowski, polski mistrz świata z Ponferrady i zwycięzca Tour de Pologne UCI World Tour.
Oxenberg był jednym z dwóch uciekinierów, którzy zdołali dojechać do mety tuż przed peletonem. Spośród sprinterów finiszujących w głównej grupie, najlepiej poradził sobie wtedy Brytyjczyk Matthew Brennan – w tej chwili zawodnik worldtourowego Team Visma | Lease a Bike, triumfator etapów prestiżowych Volta Ciclista a Catalunya czy Tour de Romandie.
Pierwszy etap rozpocznie się w Łańcucie o 12.45 i zakończy w Jaśle w okolicach godziny 16.40. Obszerne skróty odcinków będą dostępne na antenach TVP Sport, Eurosportu oraz na platformie streamingowej MAX, a relacje newsowe zostaną również przedstawione w kronikach w TVP 2, Faktach TVN oraz newsach sportowych TVN24.
Pojadą Biało-Czerwoni
Silny skład reprezentacji Polski daje nadzieję, iż będzie ona widoczna w kluczowych momentach rywalizacji. Z orzełkiem na piersi w ORLEN Wyścigu Narodów wystartują między innymi 12. przed rokiem Filip Gruszczyński, Patryk Goszczurny, który na co dzień ściga się w drużynie rozwojowej Visma | Lease a Bike czy Mateusz Gajdulewicz z Mazowsze Serce Polski, który w poprzednich edycjach imponował aktywną i waleczną jazdą.
„Jeśli chodzi o Filipa Gruszczyńskiego, to w ubiegłym roku był 12. w klasyfikacji generalnej, więc liczymy, iż powalczy o jeszcze wyższe miejsce. Rok temu był pierwszorocznym młodzieżowcem, teraz jest rok starszy i powinien być mocniejszy. Patryk Goszczurny to zawodnik z dużymi osiągnięciami, utalentowany i liczę na niego w jeździe po górach” – mówi o swoich podopiecznych selekcjoner reprezentacji Polski, Tomasz Brożyna, były kolarz i olimpijczyk.
„Do tego jest Mateusz Gajdulewicz, który już parę razy startował w tego typu wyścigach. Mam nadzieję, iż jego doświadczenie będzie przydatne dla całego zespołu. Jego ostatnie wyniki też wskazują, iż jest w bardzo dobrej formie i będzie przydatny w drużynie. Jest też młody Dawid Lewandowski, który potrafi dobrze zafiniszować, co będzie szczególnie ważne w kontekście tego pierwszego etapu, natomiast po górach też daje sobie radę i będzie dobrym wsparciem. Maciej Banaszak to zawodnik, który cały czas robi postęp. Dość późno zaczął się ścigać, ale widać u niego progres i jazda po górach wygląda u niego naprawdę dobrze, więc to też będzie mocny punkt. Skład uzupełni Szymon Bęben, młody, perspektywiczny zawodnik, który w tym roku pokazał się z dobrej strony i wniesie swój wkład do zespołu” – dodał Tomasz Brożyna.
Przepustka do World Touru
ORLEN Wyścig Narodów od lat jest dla Polaków szansą na pokazanie się szerszej publiczności. Prestiżowy wyścig śledzą agenci oraz dyrektorzy sportowi największych drużyn na świecie, które co roku zasilają najlepsi zawodnicy poszczególnych etapów czy klasyfikacji generalnej ORLEN, Sponsora Tytularnego ORLEN Wyścigu Narodów. Zwraca na to uwagę również Tomasz Brożyna.
„Wyścigi Pucharu Narodów cechują się tym, iż tutaj zjeżdżają się najlepsi młodzieżowcy z całego świata i dobry wynik w takim wyścigu, wygranie etapu czy pierwsza dziesiątka klasyfikacji generalnej, jest zauważana i ceniona przez menedżerów grup zawodowych i worldtourowych. Można wyrobić sobie w ten sposób przepustkę do World Touru” – mówi.
Wiedzą o tym również zawodnicy, którzy jak zwykle staną na starcie zmotywowani, gotowi na walkę o najwyższe lokaty. Selekcjoner Tomasz Brożyna liczy na dobry występ swoich zawodników i lokatę w czołowej „10” klasyfikacji generalnej ORLEN. Ma także nadzieję na walkę Biało-Czerwonych o etapowe skalpy.

„Chcemy stworzyć reprezentację i każdy zawodnik będzie miał poszczególne zadania do wykonania. Istotne jest to, by wzajemnie sobie pomagali. Starałem się tak skomponować skład, żeby wszystkie aspekty kolarskie były uzupełnione i nie ukrywam, iż chcielibyśmy powalczyć o pierwszą dziesiątkę klasyfikacji generalnej i o zwycięstwa etapowe. Będziemy się starać, by stawać na podium – to jest naszym celem” – wyjaśnia Tomasz Brożyna.
„Zawodnicy z reprezentacji na co dzień ze sobą rywalizują, ale też ścigają się w klubach czy grupach zawodowych, gdzie sytuacja wygląda podobnie. Jadąc na wyścig, grupy mają swojego lidera czy liderów, ale też zawodników do pomocy i potem przekłada się to na reprezentację. Tam i tu mają swoje zadania, oni to rozumieją i nie jest to dla nich nic nowego” – dodaje.
Wymagająca, górzysta trasa
Tegoroczna edycja ORLEN Wyścigu Narodów będzie jedną z najtrudniejszych w historii tej imprezy. Cztery etapy zostaną rozegrane na Podkarpaciu – wyścig rozpocznie się w środę w Łańcucie, a zakończy w sobotę pod Hotelem Arłamów, gdzie kolarze będą finiszowali trzykrotnie.
„Trasa jest ciężka i górzysta, może poza pierwszym etapem, gdzie końcówka jest nieco bardziej płaska. Tu możemy spodziewać się sprintu z trochę większej grupy. Ostatnie dwa etapy będą zależały od tego, jak się potoczy wyścig, bo po pierwszych dwóch etapach klasyfikacja generalna będzie częściowo ułożona. Kolejne dwa etapy mogą determinować to, iż będą jakieś odjazdy, ucieczki i w takich akcjach można upatrywać szansy na zwycięstwa etapowe. Po dwóch etapach będziemy więcej wiedzieli, co może wydarzyć się dalej” – zapowiada Tomasz Brożyna.
Skład reprezentacji Polski na ORLEN Wyścig Narodów 2025: Filip Gruszczyński, Patryk Goszczurny, Mateusz Gajdulewicz, Dawid Lewandowski, Maciej Banaszak, Szymon Bęben.
Utrudnienia na drogach
Uczestnicy wyścigu rywalizować będą na trasach, przebiegających drogami powiatów: łańcuckiego, rzeszowskiego, sanockiego, brzozowskiego, krośnieńskiego, jasielskiego, jarosławskiego, przeworskiego, leskiego i bieszczadzkiego. Z kolei w sobotę, 17 maja drogami powiatu przemyskiego i bieszczadzkiego przejadą kolarze, uczestniczący w „ORLEN Lang Team Race”.
- Rywalizacja kolarzy w ramach „ORLEN Wyścig Narodów” rozpocznie się w środę, 14 maja w Łańcucie, a trasa I Etapu wyścigu prowadzić będzie do Jasła. Więcej o utrudnieniach związanych z tym etapem (środa, 14.05.2025) na stronach: KPP w Łańcucie, KMP w Rzeszowie, KPP w Sanoku, KPP w Brzozowie, KMP w Krośnie i KPP w Jaśle.
- II Etap „ORLEN Wyścig Narodów” wystartuje w czwartek (15.05.2025) w Jarosławiu, a zakończy się w Arłamowie. Informacje dotyczące utrudnień w ruchu związanych z tym etapem na stronach: KPP w Jarosławiu, KPP w Przeworsku, KMP w Przemyślu, KPP w Lesku oraz KPP w Ustrzykach Dolnych.
- Start do III Etapu „ORLEN Wyścig Narodów” (piątek, 16.05.2025) będzie miał miejsce w Ustrzykach Dolnych z metą w Arłamowie. Informacje o utrudnieniach na stronach: KPP w Ustrzykach Dolnych, KMP w Przemyślu, KPP w Lesku oraz KPP w Sanoku.
- IV – ostatni Etap Wyścigu (sobota, 17.05.2025) rozpocznie się w Lesku a zakończy w Arłamowie. Informacje o utrudnieniach na stronach: KPP w Lesku, KPP w Ustrzykach Dolnych oraz KMP w Przemyślu.
Z kolei w sobotę, 17 maja drogami powiatu przemyskiego i bieszczadzkiego przejadą kolarze uczestniczący w „ORLEN Lang Team Race”. Informacje o utrudnieniach związanych z tym wyścigiem znaleźć można na stronie KPP w Ustrzykach Dolnych oraz KMP w Przemyślu.
W czasie trwania wyścigu pojawią się utrudnienia w ruchu. Policja apeluje do kierowców oraz pieszych uczestników ruchu drogowego o ostrożność, wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy i służb porządkowych.