Strażak z Bydgoszczy dawcą szpiku. Po 10 latach dowiedział się, iż może uratować komuś życie

1 miesiąc temu

Strażak z Bydgoszczy dawcą szpiku. Po 10 latach dowiedział się, iż może uratować komuś życie.

Młodszy aspirant Adrian Wróbel to strażak z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, który stał się bohaterem. Po 10 latach od zarejestrowania się jako dawca szpiku, otrzymał informację, iż jest zgodność i jego krwiotwórcze komórki macierzyste mogą uratować komuś życie.

Strażak nie zastanawiał się długo. Wiedząc, iż ktoś na świecie potrzebuje jego pomocy bez wahania udał się w miejsce, gdzie pobrano od niego komórki macierzyste, które następnie trafiły do osoby, która ich potrzebowała.

Jego postawa była wyjątkowa i godna podziwu. Oddając swój szpik kostny, ofiarował to co najcenniejsze, ratując czyjeś zdrowie, a choćby życie. Jego czyn potwierdza to, iż strażacy zawsze stoją w gotowości do niesienia pomocy i ratowania ludzkiego życia, nie tylko podczas akcji i działań ratowniczych!

CZYTAJ TAKŻE: Ranking najlepszych miast na zwiedzanie w weekend. Bydgoszcz w TOP5!

Młodszy aspirant Adrian Wróbel jako strażak i dawca szpiku, pokazuje jak wielką wartość ma pomoc drugiemu człowiekowi. Decyzja o zapisaniu się do bazy dawców szpiku, to realna szansa na uratowanie życia. Gratulujemy! – możemy przeczytać na stronie Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Jak stać się dawcą szpiku i dać komuś szanse na życie?

Dla osób, które walczą z białaczką oraz innymi nowotworami krwi znalezienie dopasowanego dawcy jest szansą na zdrowie. Często dawcy ratują życie chorych, dlatego warto zarejestrować się w bazie, bo im więcej dawców, tym większe szanse na uratowanie czyjegoś życia.

Aby zostać dawcą szpiku kostnego należy wcześniej zarejestrować się w specjalnej bazie dawców. Podobnie jak zrobił to dziesięć lat temu młodszy aspirant Adrian Wróbel.

Rejestracji dokonujemy na stronie internetowej Fundacji DKMS. Tam zamawiamy bezpłatny pakiet rejestracyjny. Gdy otrzymamy już swój pakiet należy wypełnić formularz, pobrać wymaz, a następnie odesłać pakiet i to adekwatnie wszystko.

Twój wymaz zostanie przebadany, a twoje dane zostaną wprowadzone do rejestru, dzięki czemu stajesz się aktywnym potencjalnym dawcą. choćby nie wiesz kiedy ktoś może potrzebować twojej pomocy i będzie to twój genetyczny bliźniak, a może to ty kiedyś będziesz go potrzebował?

Idź do oryginalnego materiału