Styczeń w przysłowiach dzień po dniu

2 dni temu
Zdjęcie: Styczeń


W kalendarzu na styczeń ludowa tradycja zamieściła sprawdzone i weryfikowane przez lata przysłowia i porzekadła. Warto przyglądać się pogodzie, aby wiedzieć, co nas czeka.

2 stycznia – „Gdy Makary pogodny cały styczeń chłodny”.

3 stycznia – „Od Genowefy listopad swój bierze początek”.

4 stycznia – „Gdy w Eugeniego lód albo woda taka i lipcowa pokaże się pogoda”.

6 stycznia – „Gdy Trzech Króli mrozem trzyma będzie jeszcze długa zima”; „Na Trzech Króli noc się kuli”; „Na Trzech Króli słońce świeci wiosna do nas pędem leci”; „Gdy Trzej Królowie szarugą częstują, w Zielone Świątki słotę przewidują”; „Gdy Trzej Króle pogodą darzą, nie zasypiaj ranków gospodarzu”

11 stycznia – „Święta Honorata figle płata”.

13 stycznia – „Weronika chustkę zrzuci, wiosna od nas się odwróci”; „Przyjdzie Święta Weronika zniesie jajka kaczka dzika”.

14 stycznia – „Jak Feliks mroźny tak i luty groźny”.

15 stycznia – „Na Świętego Franciszka przylatuje pliszka”.

19 stycznia – „Gdy Makary pogodny, cały styczeń chłodny”.

20 stycznia – „Fabian i Sebastian, gdy mróz dadzą, srogą zimę przyprowadzą”.

21 stycznia – jeżeli na Agnieszkę pochmurno, to o len nietrudno; a o ile jasno, to o len ciasno”; „Święta Agnieszka wypuściła skowronka z mieszka”; „Jak Święta Agnieszka wypuści śnieg z mieszka, to go nie powstrzyma ani do Franciszka”.

22 stycznia – „Kiedy Wincenty posypie pierze, to nie ustanie aż do Gromnicznej w pierwsze pacierze”; „Gdy na Wincentego i nawrócenie Pawła pogoda świeci, spodziewajcie się dobrego lata dzieci”.

25 stycznia – „Na Świętego Pawła połowa zimy przepadła”.


Idź do oryginalnego materiału