Znamy już laureata stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.
O stypendium ubiegało się 12 osób, reprezentujących różne dziedziny sztuki i mających różne pomysły na działania kulturalne w naszym mieście. Komisja w składzie: Marta Pacak, Piotr Wiśniewski, Artur Kuczma, Jarosław Mikołajczyk (wiceprzewodniczący), Klaudia Strzelczyk, Krystian Klej i Wiktor Koliński (przewodniczący) musiała podjąć niełatwą decyzję, gdyż każdy wniosek był wart rozpatrzenia. Ostatecznie, Komisja zarekomendowała przyznanie stypendiów Jakubowi Grzechowiakowi, do czego przychylił się prezydent Michał Powałowski.
Stypendium zostało dzisiaj wręczone przez zastępcę prezydenta, Łukasza Mucioka. Gratyfikacja opiewa na kwotę 3500 złotych, a w założeniu ma powstać pięcioczęściowa opowieść audiowizualna o ludziach gnieźnieńskiej kultury.
Jakub Grzechowiak od lat produkuje muzykę gnieźnieńskich artystów, takich jak Wiwi czy Agata Wesołowska, a od dwóch lat występuje jako klawiszowiec w gnieźnieńskim zespole Père-Lachaise. W tym roku wyprodukował ich debiutancką płytę, która ukaże się w listopadzie. Skomponował i nagrał też płytę „Powrót z gwiazd” z legendarnym polskim perkusistą Sławomirem Bernym. Tworzy podkłady, jingle, występował podczas Festiwalu Grajków Ulicznych, Królewskiego Festiwalu Artystycznego (duet Me&Her), a wraz z zespołem podczas Gali Finałowej Festiwalu Fyrtel. Zajął drugie miejsce w konkursie kompozytorów muzyki elektronicznej Cekcyn Electronic Music Festival 2019. Laureat stypendium artystycznego „Enea – Akademia Talentów”.
Projekt Pana Jakuba pod nazwą „Made in Gniezno” zakłada upowszechnianie kultury poprzez stworzenie pięcioczęściowej opowieści audiowizualnej o ludziach kultury, którzy działali w naszym mieście. Upamiętnieni zostaną w ten sposób: Sławomir Kuczkowski (reżyser, poeta, patron stypendium), Teresa Łubińska-Kalinowska (tkaczka), Klemens Waberski (pianista, patron MOK), Jerzy Sieczkowski (fotograf) oraz Marceli Derengowski (malarz).
Na projekt złoży się muzyka skomponowana przez laureata, którą śpiewem i rapem wzbogacą głosy artystów młodego pokolenia z Gniezna. Treść utworów będzie w sposób nieoczywisty prezentowała przesłanie płynące z dzieł wspomnianych wyżej twórców. W wizualnej części projektu pokazane zostanie Gniezno widziane ich okiem. Wideo zostanie zrealizowane przez Michała Stefańskiego, muzyka, montażystę i operatora. W projekt zostaną zaangażowani uczniowie gnieźnieńskich szkół średnich, którzy poprzez przygotowane przez stypendystę prelekcje dowiedzą się więcej o bohaterach projektu oraz wystąpią w nagraniach jako chór.
Warto przypomnieć, iż stypendium nosi imię Sławomira Kuczkowskiego – jednego z najważniejszych twórców gnieźnieńskiej kultury niezależnej przełomu XX i XXI wieku. Był założycielem Teatru Wizji i Medytacji „Czerwona Główka” oraz Teatru Poezji Poetów Różnych. Zajmował się reżyserią, był animatorem kultury oraz autorem audycji literackich w lokalnych rozgłośniach radiowych. Ważnym obszarem jego twórczości była także poezja – za tom „Piętno” został uhonorowany pośmiertnie Nagrodą im. ks. Jana Twardowskiego. Był także członkiem-założycielem Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Konfraternia Teatralna oraz długoletnim pracownikiem Młodzieżowego Domu Kultury.
Dotychczasowi laureaci i laureatki stypendium to Sara Powaga, Krystian Klej, Klaudia Strzelczyk oraz Ewa Pilarska-Banaszak.