„Światełko do nieba”. Zakończenie finału WOŚP [ZDJĘCIA]

20 godzin temu
Zdjęcie: „Światełko do nieba”. Zakończenie finału WOŚP [ZDJĘCIA]


33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dobiega końca. Wciąż trwa liczenie zebranych zarówno podczas aukcji jak i przez wolontariuszy pieniędzy. Te będą przeznaczone na pomoc szpitalnym oddziałom hematologii i onkologii dziecięcej.

– To moment scalający nas wszystkich – powiedział lider WOŚP Jerzy Owsiak ze sceny na błoniach Stadionu Narodowego. Pokażemy dobrym aniołom, iż to moment niezwykle ciepły, serdeczny, scalający nas wszystkich. Moment, kiedy tworzymy ten kraj jako najpiękniejszy, najbardziej przytulony do naszego serca – zapowiedział w ten sposób czterominutowy pokaz laserowy, czyli towarzyszące każdemu Finałowi WOŚP „Światełko do nieba”.

Na koncie WOŚP było już wtedy ponad 100 mln zł.

Punktualnie o godz. 20.00 lasery lub sztuczne ognie oświetliły też inne miasta.

– Finał tradycyjnie kończy się „Światełkiem do nieba” – mówi szefowa sztabu Lublin Cartmax, Magdalena Ćwirta. – Jest to najważniejszy punkt finału. To taki sygnał do nieba, do całego świata, iż na dzisiaj świętowanie kończymy. Z miłości do naszych czworonożnych przyjaciół nie strzelamy. Będzie bez pirotechniki, ale kolorowo, laserowo.

„Światełko do nieba” w Lublinie

CZYTAJ: „Atmosfera w Lublinie na piątkę”! Wielka Orkiestra ratuje życie [ZDJĘCIA]

Dzięki pieniądzom z 33. Finału WOŚP możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi.

Fundacja zebrała informacje o potrzebach dziecięcej onkologii od lekarzy i dyrekcji szpitali. Za pieniądze z tegorocznego finału WOŚP będzie chciała kupić sprzęt dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, pięciu ośrodków neurochirurgii onkologicznej, sześciu ośrodków chirurgii onkologicznej oraz czterech zakładów patomorfologii.

Mają to być m.in.: zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG, skanery do preparatów histopatologicznych. Do hospicjów mają trafić m.in. koncentratory tlenu i materace przeciwodleżynowe.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Rocznie raka diagnozuje się u ok. 1,2 tys. dzieci, a 3 tys. pozostaje w trakcie intensywnego leczenia.

Poprzedni, 32. Finał WOŚP, odbył się 28 stycznia 2024 roku. Celem zbiórki były „płuca po pandemii”, czyli zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W akcję zaangażowało się 1685 sztabów, w tym 100 sztabów zagranicznych w 23 krajach. WOŚP zebrała wtedy 281 879 118,07 złotych czyli blisko 39 milionów złotych więcej niż w 2023 r.

PAP / MaTo / opr. PrzeG

Fot. PAP/Paweł Supernak

Idź do oryginalnego materiału