Świdnickie Hospicjum działa już 30 lat. „Chcemy, by chorzy czuli się zaopiekowani i bezpieczni” [FOTO]

2 godzin temu

Od 30 lat pomagają mieszkańcom Świdnicy i powiatu świdnickiego w ostatnim etapie choroby nowotworowej, przynosząc ulgę w cierpieniu i poprawiając komfort życia. Ich praca i zaangażowanie są nieocenionym darem. – Dramatyczne wołanie chorych o pomoc nie pozostaje bez odpowiedzi. […] Zapewnienie opieki umierającym to nasza wspólna troska i niech będzie tak zawsze – mówiła Gabriela Kaczkowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Świdnicy. Uroczystość jubileuszowa była okazją, by podsumować działalność placówki oraz podziękować tworzącym i wspierającym ją założycielom, pielęgniarkom, lekarzom, wolontariuszom, partnerom i darczyńcom.

Słowo „hospicjum” wielu ludzi paraliżuje. Chcemy je odczarować, by nikt się nas nie bał. Jesteśmy po to, by pomagać. Dążymy do tego, by zobaczyć uśmiech na twarzy. By sami chorzy czuli się zaopiekowani i bezpieczni – stwierdziła podczas jubileuszu 30-lecie świdnickiego Hospicjum Gabriela Kaczkowska.

Historia Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Świdnicy rozpoczęła się w 1994 roku. – Była to desperacka decyzja pielęgniarek razem z lekarzami z naszego szpitala w Świdnicy, którzy podjęli ją, widząc, iż wychodzący ze szpitala ludzie z chorobą nowotworową, pozostają bez opieki – wracała do początków działalności prezes stowarzyszenia. Początkowo pomoc dotyczyła wyłącznie sprzętu medycznego, potrzebnego osobom w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Z czasem pojawiła się opieka pielęgniarska, lekarska i psychologiczna, świadczona pacjentom w ich domach.

Pierwszymi podopiecznymi byli mieszkańcy Świdnicy, w kolejnych latach hospicjum swoim zasięgiem objęło kolejne okoliczne miasta i gminy. w tej chwili stowarzyszenie świadczy opiekę paliatywną w całym powiecie świdnickim. Swoją siedzibę ma na ul. Jodłowej 31, gdzie mieści się biuro hospicjum. – Dramatyczne wołanie chorych o pomoc, nie pozostaje bez odpowiedzi. Pielęgniarki z doktor spieszą z pomocą, aby ulżyć cierpiącemu i wycieńczonemu pacjentowi. Zapewnienie opieki umierającym to nasza wspólna troska i niech będzie tak zawsze – mówiła Gabriela Kaczkowska.

Podczas uroczystości padły liczne podziękowania. Usłyszeli je zarówno założyciele oraz zarząd stowarzyszenia, jak i współpracujące z nim przez lata – pielęgniarki i lekarki. – Hospicjum to zespół ludzi wyjątkowych o różnych zawodach i różnych wyznaniach, ale ludzi, dla których dobro drugiego człowieka w najtrudniejszym okresie życia jest bardzo ważne – zauważyła była prezes i jedna z założycielek stowarzyszenia – Bogusława Wodzińska. – Jesteśmy dumni z tego, co hospicjum robi – zapewniała.

Słowa wdzięczności i wyróżnienia skierowane zostały również do samorządów, instytucji, wolontariuszy, darczyńców i wszystkich ludzi dobrej woli wspierających działalność świdnickiej organizacji. – Dzięki wsparciu i pomocy finansowej władz miasta Świdnicy, gminy Świdnicy, powiatu świdnickiego oraz gmin ościennych – Jaworzyny Śląskiej, Marcinowic i Żarowie, a także dzięki hojności darczyńców, którzy przekazują środki na konto, funduszom pozyskiwanym z programów prowadzonych przez zarząd takich jak kampania „Pola nadziei”, kwesty uliczne oraz promowane możliwość przekazywania 1,5% podatku – nasz opieka jest nieodpłatna dla chorego i jego rodziny – zauważyła prezes hospicjum, dziękując za wsparcie finansowe.

Jubileusz dał okazję także do wspomnienia o dodatkowych inicjatywach realizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Świdnicy. To właśnie kampania „Pola Nadziei” i najnowszy program dotyczący bezpłatnych badań w kierunku osteoporozy. – Idziemy w kierunku profilaktyki i edukacjach. Wszyscy znamy hasło: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Po nawiązaniu współpracy z kliniką medyczną COGITO MED już dwukrotnie zaprosiliśmy kobiety na bezpłatne badania osteoporozy. Z tych badań skorzystało aż 80 pań z naszego miasta. To nie koniec. Postanowiliśmy objeździć wszystkie współpracujące z nami miejscowości w powiecie świdnickim. Najbliższy przyjazd osteobusa nastąpi w gminie Żarów już 5 października – zapowiedziała prezes świdnickiego Hospicjum.

Obchody 30-lecia świdnickiego Hospicjum uświetnił występ młodych talentów ze Studia Piosenki „La Chanson”, działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy i kierowanego przez Dariusza Jarosa. Zaproszeni goście wysłuchali także hymnu powstałego z myślą o instytucji – „Dzielmy się nadzieją”, autorstwa Tadeusza Szarwaryna i Dariusza Jarosa.

1 z 47

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Idź do oryginalnego materiału