Rozpoczęło się rekordowe Betlejem Poznańskie, które potrwa ponad 50 dni. W piątek, 17 listopada zainaugurowano pierwszą lokalizację – na placu Wolności. Dla mieszkańców i turystów przygotowano unikatowe atrakcje, takie jak młyńskie koła, lodowisko, klimatyczna fotobudka 360 stopni i wiele innych.
Pierwsze jarmarkowe bramy otworzyły się na pl. Wolności. Inaugurację uświetnił wyjątkowy mapping na Arkadii. Impreza potrwa aż do 7 stycznia. Po czterech latach przerwy na plac wróciło młyńskie koło, które oferuje malownicze widoki na miasto. Wśród atrakcji znajdują się także karuzele weneckie z reniferami i Świąteczny Pociąg.
Na placu Wolności zjawiło się ponad 60 wystawców z różnych zakątków świata, oferujących swoje unikatowe wyroby. Wśród nich są stoiska z Włoch, Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemiec i Polski. To doskonała okazja, by znaleźć wyjątkowe rękodzieła, ozdoby świąteczne i praktyczne przedmioty, które mogą stać się doskonałymi prezentami pod choinkę.
Nie brakuje także stoisk z jedzeniem. Po raz pierwszy na jarmarku pojawią się amerykańskie corndogi. Poza tym pojawią się także tradycyjne smakołyki, takie jak owocowe fondue, aromatyczny bigos czy jadalne kasztany.
Jarmark został zainaugurowany przez zastępcę prezydenta Poznania, Mariusza Wiśniewskiego. Obecni byli również parlamentarzyści oraz radni.
– Cieszymy się, iż powoli wkraczamy w ten najpiękniejszy czas każdego roku, czyli okres poprzedzający Boże Narodzenie. Mamy nadzieję, iż tutaj w centrum miasta, Betlejem Poznańskie będzie takim miejscem, gdzie wszystkim towarzyszyć będzie euforia – powiedział Wiśniewski. – Pamiętajmy o ludziach słabszych, o tym, aby im pomagać. Okres Bożego Narodzenia to jest taki czas, kiedy nikt nie powinien być sam – podkreślił.
Bogaty program kulturalny
Dla odwiedzających przygotowano ponad 30 dni wydarzeń kulturalnych, obejmujących koncerty, przedstawienia i dni tematyczne. Rodzinne środy skupią się na najmłodszych, oferując im specjalne wydarzenia; spektakle dla dzieci, animacje i świąteczne warsztaty. Studenckie czwartki to czas na relaks w magicznym otoczeniu jarmarku z promocjami dla studentów.
Podobnie jak w poprzednich latach, Betlejem Poznańskie współpracuje z Hospicjum Palium, Fundacją Bread of Life, Drużyną Szpiku oraz Fundacją Niesiemy Nadzieję. W programie przewidziane są charytatywne koncerty i zbiórki na rzecz tych organizacji.
Na pl. Wolności odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem (6 grudnia), a także z prawdziwym Świętym Mikołajem z Laponii (11 grudnia). Tego samego dnia będzie można odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju, a 14 grudnia odbędzie się Poznań Silent Night.
Jarmark na pl. Wolności będzie czynny przez siedem dni w tygodniu w godz. 11-21.Wyjątkiem są dni: 24 grudnia (nieczynne), oraz 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia (krótsze godziny otwarcia od 13 do 21).